محیط زیست و نقش نرم افزار اتوماسیون اداری

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

دیدن بعضی از صحنه ها بشدت در هر لحظه و هر شرایطی که قرار داشته باشی بشدت دلهره آوره. برای من هم دیدن افرادی که ماسک زده در خیابان های شلوغ و پر از آلودگی در رفت آمد هستند بشدت دلهره آور و نا خوشاینده، این صحنه مخصوصاً در فصل پاییز و زمستان بواسطه پدیده وارونگی هوا شدت بیشتری هم به خودش می گیره.روز جهانی سلامت

واقعاً لذت دیدن خیابانها حتی در شهرهای بزرگ در فصولی مانند اوایل بهار وصف ناپذیره. چرا درختان و محیط زیستی که می تواند نقش اول را در حفظ سلامت تک تک افراد جامعه برعهده داشته باشد به صورت بی رویه در معرض تخریب و ویرانی قرار گرفته است؟

پرسش بالا با اینکه تلخ است ولی قطع به یقین بی پاسخ نیست و دلایل محکمی پشت سرخودش به همراه دارد. پاسخ اول و اصلی پرسش بالا “نیاز” است.

ما انسانها در اکثر مواقع بدلیل نیازی که داریم اقدام به تخریب محیط زیست می کنیم به این امید که از فرآورده‌های حاصل از این تخریب مانند درختان، اقدام به تولید مواد مصرفی کنیم. این مقدمه را عرض کردم تا توجه شما را به اهمیت طرح دولت الکترونیک و استفاده از نرم افزارهایی که بیشترین تاثیر را در حفظ محیط زیست دارند جلب کنم.

البته که همه ما میدانیم ذات تمامی نرم افزارها و کلاً خدمات الکترونیکی بسیار در حفظ محیط زیست و حتی آرامش و سلامت جامعه اثرگذار هستند ولی نرم‌افزار اتوماسیون اداری و مدیریت فرآیندها بواسطه تاثیر مستقیمی که در این مهم دارد، جایگاه ویژه‌ای در بین سایر نرم‌افزارها دارد. بیایید با یک جمع و تفریق ساده ثابت کنیم بود یا نبود یک نرم افزار اتوماسیون اداری بیواسطه‌تر از آن چیزی که تصور می کنیم برمحیط زیستمان اثر می گذارد و سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

حتما می دانید که هر کاغذ A4 حدوداً ۵ گرم است و یک بسته کاغذ A4 وزنی معادل ۲٫۵ کیلوگرم دارد. پس با این حساب یک تن کاغذ ۴۰۰ بسته A4 میشود، که اگر ما در هر هفته در سال فقط ۴ بسته کاغذ A4، ۵۰۰ برگی در سازمان یا محل کارمان مصرف داشته باشیم!  ما در یک سال ۱۵ درخت را قطع کرده‌ایم. بله ۱۵ درخت! آخر فراموش کردم بگویم برای یک تن کاغذ ۱۵ درخت قطع می شود.

حال فرض کنیم از نرم افزار اتوماسیون اداری برای ایجاد و گردش مکاتباتمان در سازمان یا شرکتمان استفاده کنیم، اگر هر ارجاع الکترونیکی را معادل یک کاغذ بدانیم (که این تشابه کاملاً هم صحیح است زیرا برای هر ارجاع دستی می بایست که یک کپی کاغذی گرفته شود) اگر روزانه سازمان ما ۱۰۰ نامه دریافت نماید که هر نامه فقط ۵ گردش یا ارجاع داشته باشد، ما در هر روز ۵۰۰ برگه کاغذ یعنی یک بسته کاغذ صرفه جویی کردیم. که با محاسبه برعکس قبل به زنده ماندن و برجا ماندن همان ۱۵ درخت در سال می رسیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: