تماس بگیرید
تماس با فراگستر42623 (021) داخلی 1
ما آماده‌ایم تا:
 • - شرایط کاری و نیازهای ویژه سازمان شما را بشنویم
 • - به سوالهای شما در مورد ارزش آفرینی نرم‌افزار پاسخ ‌دهیم
 • - براساس تجربه موفق اجرای پروژه‌های اتوماسیون در صنعت و حوزه کاری شما، بهترین پیشنهادها برای افزایش بهره‌وری را ارائه دهیم
 • - با توجه به نیازهای اختصاصی شما، به شما در انتخاب بهترین راهکارها کمک کنیم
 • نرم افزار BPMS فراگستر

سوالات متداول BPMS

BPMS مخفف عبارتهای Business Process Management System می باشد.

محیط طراحی فرایند نرم افزار BPMS فراگستر بدلیل سرعت بالای ساخت و اعمال تغییرات تحت ویندوز و محیط کاربری آن تحت وب میباشد.

BPMS در سازمانها دو هدف عمده را دنبال می کند:

– مکانیزه کردن فرآیندهای یک سازمان با حداقل برنامه نویسی در زمانی به مراتب کمتر از برنامه نویسی

– ایجاد یکپارچگی بین نرم افزارهای مختلف در یک سازمان

مکانیزه کردن فرآیندهای سازمان با حداقل برنامه نویسی و برقراری ارتباط و یکپارچگی با سیستم های اطلاعاتی موجود در سازمان

پاسخ به این سئوال را با دو سئوال شروع میکنم که آیا تولید نرم افزار BPMS توسط یک شرکت داخلی امکانپذیر است یا خیر؟ و اینکه آیا اختراع دوباره چرخی که قبلاً اختراع شده است، منطقی است؟

تولید BPMS پروژه‌ای بسیار زمانبر و پر هزینه است و بدلیل بالا بودن ریسک پروژه‌های فناوری اطلاعات در کشور، عملاً درصد موفقیت تولید چنین سیستمهایی در ایران بسیار پایین میباشد. با توجه به اینکه BPMS یک زیرساخت نرم افزاری است نه یک نرم افزار ساده، مثالی که معمولاً از آن استفاده میشود این است که اگر شرکتی در ایران توانایی تولید یک پایگاه داده مثل SQL Server را داشت، میتوان BPMS را نیز تولید کرد.

خیر. نرم افزار BPMS فراگستر متن باز نمیباشد لیکن فراگستر تمامی سورس برنامه را در اختیار دارد. (در صورت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این نرم‌افزار میتوانید این لینک را مشاهده نمایید)

یکی از روشهای افزایش بهره وری در سازمان ها استفاده از فناوری اطلاعات است. براساس آمار منتشرشده توسط موسسه تحقیقاتی گارتنر بیش از نیمی از ۵۰۰ شرکت برتر دنیا از فناوری مدیریت فرآیندهای سازمانی در مدیریت کسب و کار خود استفاده می نمایند. فناوری مدیریت فرآیندهای سازمانی تلفیق دو واژه فناوری و مدیریت فرآیندهای سازمانی است که در واقع ترکیبی از فناوری و مدیریت است. به عبارتی این فناوری مبتنی بر دانش مدیریت طراحی شده و می تواند کلیه فرآیندهای سازمان را مدیریت کند.

برای مطالعه بیشتر، به مقاله با استفاده از کدام فناوری اطلاعاتی میتوان بهره وری را در سازمان افزایش داد؟ مراجعه نمایید.

پس از مکانیزه کردن مدیریت مکاتبات اداری با اجرای اتوماسیون اداری در سازمان، لزوم مکانیزه کردن فرایندهای سازمانی که در قالب اتوماسیون اداری و یا حتی فرم سازها قابل پیاده سازی نمی باشند بیش از پیش احساس می شود. همچنین همزمان با مکانیزه شدن فرایندها، لازم است ارتباط و یکپارچگی آنها با سایر سیستم های اطلاعاتی موجود در سازمان نیز ایجاد شود. BPMS فراگستر ابزاری است واقعی که می تواند علاوه بر پاسخگویی به نیازهای فوق، اجرای صحیح و به موقع فرآیندها را گارانتی نموده و به ازای تک تک فرم ها و فرایندهای ساخته شده و مراحل اجرای کارها، امکان تعریف شاخص و اخذ گزارشات تحلیلی را ممکن می سازد.

BPMS با ابزارهای نظارتی امکان نظارت بر وضعیت فرایندها را ممکن می سازد در نتیجه این کنترل باعث ثبات و سازگاری فرایندها برای رسیدن به کیفیت بهتر و بهینه سازی آنها برای کارایی بیشتر میشود همچنین قابلیت اندازه گیری آنها باعث میشود که دید مدیریتی بهتری نیز حاصل شود.

به دلیل اینکه BPMS بر اساس خواسته ها و نیازهای سازمان توسعه پیدا میکند، میتواند تا حدود زیادی پاسخگوی نیاز های سازمان باشد. همچنین BPMS میتواند از ساختار های اطلاعاتی موجود در سازمان به شکل مطلوبی در فرآیند ها استفاده نماید و در این حالت هزینه های یکسان سازی اطلاعات و تولید مجدد داده ها کاهش یافته و اطلاعات در سازمان به شکل یکپارچه تولید و مورد استفاده قرار میگیرند.

BPMS در کسب و کارها و سازمانهای کوچک (البته نه در حد چند نفر) نیز قابلیت استفاده دارد. یکی از ارزش افزوده های BPMS در اینگونه سازمانها، انجام حجم نسبتاً بالایی از کار توسط تعداد پایین تری از نیروی انسانی نسبت به حد معمول خود می باشد.

برای اطلاع از زیرساختهای نرم افزاری و سخت افزاری سمت سرور و کاربر نرم افزار BPMS میتوانید به این لینک مراجعه نمایید.

بله. بطور کامل امکان پیاده سازی الگوریتمهای مذکور را دارا میباشد. علاوه بر آن BPMSها باید یک کامپایلر را پشتیبانی کنند تا مواردی را که در داخل نرم افزار BPMS بصورت پیش فرض وجود ندارد را بتوان از طریق کدنویسی پوشش داد.

تمرکز اصلی در استانداردهایی از قبیل ایزو، جاری‌سازی فرایندهای طراحی شده در سطح سازمان است. منتهی جاری سازی فرایندها در حالت عادی و بصورت کاغذی امری دشوار و امکان ناپذیر است. به همین دلیل است که اغلب پروژه هایی از جنس ایزو جنبه تبلیغاتی به خود گرفته و سرمنشاء بهبود خاصی در سازمان نخواهند شد.
نرم افزار BPMS حل آنها در سازمان بصورت الکترونیکی و مکانیزه می شود. از سوی دیگر بدلیل اعمال تغییرات آسان در BPMS بر روی فرایندهای جاری، دست سازمان جهت اعمال تغییرات باز خواهد بود.

براحتی میتوان فرایندهای مذکور را از طریق نرم افزار BPMS فراگستر پیاده سازی نمود. گفتنیست علاوه بر فرایندهای فوق الذکر، هرچیز دیگری که ماهیت فرایند را دارد؛ میتوان از طریق آن پیاده‌سازی نمود. برخی از مهمترین فرایندهای پیاده‌سازی شده توسط BPMS فراگستر را میتوانید در پایین مشاهده نمایید:

 • فرآیند خط اعتباری وام
 • فرآیند درخواست آزمایش خودرو
 • فرآیند تامین کالا و خدمات
 • فرآیند تدارکات داخلی و سفارشات خارجی
 • فرآیند نظام پیشنهادات و انتقادات
 • فرآیند درخواست کالا
 • خدمات کامپیوتری (Help Desk)
 • فرآیند مرخصی، اضافه کاری و ماموریت ساعتی/ روزانه
 • فرآیند شرکت در مناقصه
 • فرآیند درخواست تامین خودرو
 • فرآیند کالیبراسیون
 • فرآیند درخواست مساعده
 • فرآیند درخواست پورسانت فروش
 • فرآیند ارائه خدمات پشتیبانی
 • فرآیند ارزیابی تامین کنندگان
 • فرآیند ارزیابی اطلاعات اعتباری
 • فرآیند صدور فاکتور فروش
 • فرآیند سفارش و تولید محصول
 • فرآیند استخدامی
 • فرآیند ارزیابی املاک و مستغلات
 • و صدها فرآیند دیگر…

بله

بله

BPMS فراگستر قابلیت برقراری ارتباط با کلیه سیستمهایی که پایگاه داده آنها SQL Server یا Oracle است را دارا میباشد.

بله. قابلیت پیاده سازی Master Details در مدل داده و گرید در فرمساز این ابزار موجود میباشد. همچنین امکان ساخت فرمهای پویا یا Dynamic Form نیز وجود دارد.

تغییر ورژن برروی یک فرایند مشکلی برروی گزارش بوجود نمیاورد. جداول مربوط به یک فرایند با تغییر ورژن عوض نمیشوند بلکه ممکن است تغییر کند .

BPMS فراگستر ابزاری تحت عنوان BAM را در اختیار قرار میدهد که از طریق آن میتوان عملکرد فرایندهای مختلف، واحدهای سازمانی و افراد را از طریق آن تحت پایش قرار داد.
در نتیجه امکان سنجش کمی فرایندها و فعالیتها بر اساس شاخصهای مختلف از قبیل زمان و هزینه امکانپذیر خواهد بود. و همچنین بدلیل اینکه همه اقدامات و فعالیتها در BPMS ثبت میشود، امکان سنجش عملکرد افراد در سازمان و مقایسه آنها با یکدیگر وجود دارد.

BPMS خود یک زیرساخت نرم افزاری است که از طریق آن میتوان اقدام به مکانیزه کردن فرایندهای مختلف سازمان نمود که هر یک از فرایندها خود شاکله اصلی یک سیستم مکانیزه را تشکیل میدهند. پس بعبارت دقیقتر، موتورها و اجزای تشکیل دهنده BPMS نیازی به سفارشی سازی برای سازمان را ندارند بلکه میتوان سیستمهایی بصورت سفارشی از طریق آن ایجاد نمود.

شرکت فراگستر مشکلی با این موضوع ندارد منتها به شرط اینکه پهنای باند و مشکلات زیرساختی مانع اینکار نشود.

شرکت فراگستر تجربه پیاده سازی بیش از ۱۰۰۰ فرایند را در بیش از ۱۰۰ سازمان و شرکت دولتی و خصوصی با ابعاد گوناگون را دارا می باشد. علاوه بر فرایندهای مالی و بازرگانی، فرایندهای پیاده سازی شده توسط فراگستر طیف مختلفی از فرایندها را تشکیل میدهند.

هزینه نصب و پیاده سازی BPMS در سازمانها تابعی از عوامل مختلف است که در این بخش به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهد شد. یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت BPMS سایز و اندازه سازمان خریدار است. علت این موضوع هم این است که سطح خدمات و سرویسهای ارائه شده توسط فروشنده تابع مستقیم اندازه سازمان است. به عبارت دیگر سطح سرویس ارائه شده به مشتریان در سطوح مذکور با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

بله. انشاالله در آینده ای نزدیک فایلهای تصویری وبینار در سایت فراگستر و در بخش فراگستر TV قرار خواهد گرفت.

با بکارگیری سیستم‎های مدیریت فرآیندهای کسب و کار یا همان BPMS امکان:

 • پشتیبانی از نسخ متعدد یک فرآیند یکی از قابلیت‎های بسیار مهم BPMSها است.
 • قابلیت اتصال سریع و آسان به پایگاه داده سایر سیستم‎های سازمان و ایجاد یکپارچگی در سازمان را دارد.
 • امکان پیاده سازی انواع فرایندهای پیچیده با قواعد کاری در ابعاد مختلف را دارد.

درمقابل آنچه در در سیستم¬های گردش کار یا همان WFMS (Workflow Management Systems) وجود دارد:

 • عدم سهولت و سادگی در عملیات بهبود فرآیندها پس از اجرای آنها (Versioning)
 • امکان برقراری ارتباط با پایگاه‎های داده سیستم‎های دیگر به راحتی و سادگی امکان‎پذیر نیست.
 • پوشش قواعد کاری ساده

در یک BPMS ابتدا مدلی از گردش‌کار ساخته می‌شود و سپس نمونه‌هایی از گردش‌کار بمنظور انجام گامهای واقعی کار، اجرا می‌شود. در حین اجرا، نمونه‌های گردش‌کار به سیستم‌های قدیمی سازمان، بانک‌های اطلاعاتی و کاربردهای سازمان دسترسی دارند و می‌توانند با کاربران ارتباط برقرار کنند. اما سیستم‌های ERP، سیستم‌های از پیش ساخته‌اند و برای انطباق بهتر با نیازهای سازمان، پارامترهای زیادی می‌بایست در آنها تنظیم شود که این یکی از نقطه ضعفهای اصلی سیستمهای ERP به شمار میرود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مقایسهBPMSباERP -بخش اول و مقایسهBPMSوERP -بخش دوم را مطالعه فرمایید.

Call Now Buttonمشاوره رایگان