استاندارد BPM

استاندارد BPM

استاندارد (Standard) در لغت بمعنای معیار متعارف و مرسومی است که مورد پذیرش همگان قرار دارد. در مورد BPM هم ما با چند استاندارد شناخته شده روبرو هستیم که در این مقاله به شرح برخی از آنها میپردازیم:

بصورت کلی، استاندارد را مترادف نظم، قانون و قاعده میدانند. بنا به گفته ویکی پدیا، سازمان بین المللی استاندارد، آن را اینگونه تعریف کرده است:

استاندارد مدرکی است دربرگیرنده قواعد، راهنمایی‌ها یا ویژگیهایی برای فعالیتها یا نتایج آنها، با هدف دستیابی به میزان مطلوب از نظم در یک زمینه خاص

 

انواع استاندارد BPM

استاندارد BPM نیز به چند دسته شناخته شده تقسیم می‌گردد که در ادامه به شرح برخی از آنها میپردازیم:

 

۱- استاندارد BPMN

این استاندارد توسط سازمان مدیریت فرایند کسب و کار (Business Process Management Initiative) موسوم به BPMI در سال ۲۰۰۴ ارائه شد.

این استاندارد در سال ۲۰۰۶ عضو رسمی کنسرسیوم OMG یا Open Management Group شد و بعنوان یکی از استانداردهای بین المللی و مورد تایید این سازمان قرار گرفت. BPMN را اصلی‌ترین ابزار و استانداردی میدانند که در فناوری BPM در اختیار کاربران گذاشته میشود.

پس از انتشار نسخه اولیه و غیررسمی BPMN2 در ابتدای سال ۲۰۱۱، این استاندارد تاکنون دوبار مورد بازنگری قرار گرفته و جهت کسب نظرات دیگران، به اشتراک گذاشته شده است.

 

 

۲- استاندارد  XPDL

استاندارد XPDL بعنوان مبادله تعاریف فرایندها بین موتورهای گردش کار مختلف، تعریف شده است. XPDL توسط کنسرسیوم مدیریت گردش کار Workflow Management Coalition موسوم به WFMC تعریف شده است.

WFMC یک سازمان علمی تحقیقاتی متشکل از تولیدکنندگان، کاربران، تحلیلگران و گروههای دانشگاهی – تحقیقاتی گردش کار (Workflow) میباشد که در ماه اوت سال ۱۹۹۳ پایه گذاری شده است. ماموریت این سازمان، ترویج و توسعه استفاده از گردش کار می‌باشد. بدین منظور این سازمان سعی میکند از طریق ایجاد استانداردهایی برای یکسان سازی واژگان و اصطلاحات نرم افزاری، تعامل و همکاری Workflowهای متفاوت با یکدیگر را تسهیل و تسریع نماید.

اولین نسخه این استاندارد تحت عنوان XPDL1.0 در سال ۲۰۰۲ و آخرین نسخه آن نیز با عنوان XPDL 2.1 در آوریل سال ۲۰۰۸ ارائه شد. XPDL 2.1 از استاندارد BPMN هم پشتیبانی میکند. تقریباً همه ابزارهای مدلسازی، فرآیند استاندارد XPDL را به رسمیت شناخته‌اند و میتوانند مدلهای فرایندی را تحت این استاندارد، با دیگر ابزارها مبادله کنند.

اساساً XPDL زبانی است که برمبنای استاندارد XML برای توصیف طراحی مدلهای فرایندی ایجاد شده است.

 

۳- استاندارد BPEL

این استاندارد زبانی برای توصیف فرایندهاست.

توصیفات نوشته شده با BPEL ترتیب اجرای یک فرایند را مشخص میکند که توسط موتورهای گردش کار قابل اجرا هستند. BPEL سرواژه Business Process Execution Language است و بمعنای زبان اجرای فرایند کسب و کار. این استاندارد در اصل توسط شرکتهای مایکروسافت و IBM برای توصیف نحوه تعامل برنامه‌های مختلف در یک سلسله فرایندی طراحی شده است. اما در حال حاضر تقریباً همه شرکتهای ارائه دهنده BPMS از آن پشتیبانی میکنند.

نسخه جدیدتری از این زبان برای کار با سرویسهای وب طراحی شده است که تحت عنوان BPEL4WS شناخته میشود. (سرواژه Process Execution Language for Web Services)

 

۴- Wf – XML

Wf – XML استانداردیست برای یکپارچه سازی و اتصال گردشهای کاری با یکدیگر، که توسط کنسرسیوم WFMC توسعه یافته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: