مقدمه

دراین راستا فراگستر امکانات زیرساختی مناسب را برای بخش خدمات پس‌ازفروش محصولات، فراهم نموده است تا باکمترین سربار برای مشتری خدمات درکوتاهترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت دریافت گردد. ازدیگر ویژگی‌های این روش برخورداری ازتیم فنی مستقر درمحل شرکت می‌باشد که می‌توانند به بهبود کیفیت خدمات کمک نمایند.

خدمات نصب نرم‌افزار برای شرکت‌های خارج ازکشور وشهرستان‌ها نیز می‌تواند ازاین طریق توسط متخصصین نصب انجام پذیرد.

نرم افزار Teamviewer

معایب استفاده از Teamviewer

 • اجبار به استفاده از VPN و درنتیجه امنیت پایین
 • ارسال اطلاعات به سرور واسط در این معماری

مزایای استفاده از Teamviewer

 • سرعت اتصال بالا
 • راحتی کار با نرم‌افزار و کاربرپسند بودن

معماری نرم افزار Teamviewer

می‌توان گفت این نرم‌افزار پرکاربردترین نرم‌افزار قابل استفاده جهت اتصال کامپیوترها به یکدیگر است که متاسفانه درحال حاضر دسترسی این نرم‌افزار برای ایرانیان مسدود شده است. بطور دقیق‌تر از طریق آی‌پی‌های داخل ایران امکان اتصال دو کامپیوتر از طریق این نرم‌افزار ممکن نیست!

بنابراین باید با استفاده از VPN، آی‌پی‌های خود را به کشور دیگری تغییر دهیم تا بتوانیم از این نرم‌افزار استفاده کنیم. که این کار مخاطرات امنیتی برای هر دو طرف(هم فراگستر به عنوان سرویس دهنده و هم مشتری به عنوان سرویس گیرنده) به همراه دارد. به‌همین دلیل استفاده از این نرم‌افزار درحال حاضر توصیه نمی‌شود!

معماری نرم‌افزار TeamViewer به این شیوه است که سیستم‌های کامپیوتری جهت اتصال به یکدیگر بطور مستقیم به‌هم متصل نمی‌شوند، بلکه اتصال آنها از طریق سرور واسطی که در اختیار TeamViewer است صورت می‌گیرد.(شکل ژیر)

با توجه به این معماری اتصال امن و قابل رهگیری توسط سرویس دهنده(فراگستر) و سرویس گیرنده(مشتری) فقط تا زمانی امکان‌پذیر است که ارتباط داخل شبکه سرویس‌دهنده و گیرنده باشد.

درحال حاضر امکان اتصال به این نرم افزار از طریق آی‌پی‌های ایرانی ممکن نیست و باید برای اتصال آی‌پی را به آی‌پی کشورهای دیگر تغییر داد که اینکار نیازمند استفاده از ابزارهایی مانند VPN است. دراینصورت ارتباط به شکل۲-۳ خواهد بود:

با توجه به شکل ۲-۳ ارتباط معمول با سرورهای TeamViewer به ناچار بوسیله VPN برقرارخواهد شد که دراینصورت امنیت این ارتباط مطلوب نخواهد بود.

نرم افزار AnyDesk

معایب استفاده از Any Desk

 • ارسال اطلاعات به سرور واسط در این معماری

مزایای استفاده از Any Desk

 • سرعت اتصال بالا
 • راحتی کار با نرم‌افزار و کاربرپسند بودن

پس از تحریم آی‌پی‌های ایران و عدم امکان اتصال مستقیم از ایران توسط TeamViewer، بسیاری از کاربران ایرانی به نرم‌افزار Any Desk مهاجرت کردند. این نرم‌افزار همانند نرم‌افزار TeamViewer از امکانات و سرعت مناسبی جهت اتصال سیستم‌ها به یکدیگر برخوردار است. همچنین معماری اتصال نرم‌افزارهای TeamViewer و AnyDesk نیز کاملا با یکدیگر یکسان هستند و برای ارتباط اطلاعات از طریق سرور واسط جابه‌جا می‌شود.

نرم افزار Remote Desktop

معایب استفاده از Remote Desktop

 • نیاز به دانش فنی بالا جهت مانیتورکردن ارتباط با مقصد
 • عدم امکان مشاهده اتفاقات صورت گرفته بصورت همزمان توسط سرویس گیرنده(مشتری) هنگام برقراری ارتباط

مزایای استفاده از Remote Desktop

 • سرعت اتصال بالاتر نسبت به نرم‌افزارهای TeamViewer و Any desk
 • راحتی کار با نرم‌افزار و کاربرپسند بودن
 • عدم استفاده از سرور واسط جهت برقراری ارتباط

نرم افزار Remote Desktop، نرم‌افزار پرکاربرد دیگری تولید شرکت مایکروسافت است که ارتباط بین دو سیستم را با یکدیگر ممکن می‌سازد. این ارتباط همانند نرم‌افزار FaragostarSupport و برخلاف نرم‌افزارهای Any Desk و TeamViewer ارتباط نقطه به نقطه یا بدون واسطه است.

معرفی نرم افزار اختصاصی فراگستر تحت عنوان Faragostar Support

نرم افزار FaragostarSupport یک زیرساخت تهیه شده توسط فراگستر است که علاوه بر برخورداری از سرعت مناسب و داشتن امکاناتی مانند انتقال فایل و چت در هنگام اتصال، همانند نرم‌افزار Remote Desktop از اتصال نقطه به نقطه یا Point to Point یا P2P برخوردار است که به همین جهت از امنیت بیشتری بهره می‌برد. همانطور که در توضیح نرم‌افزار Remote Desktop گفته شد، دراین معماری دیگر برای اتصال سیستم‌ها به یکدیگر نیازی به سرور واسط نیست که این امر سرعت و امنیت بیشتری را به ارمغان می‌آورد.

ارتباط از طریق نرم‌افزار FaragostarSupport تنها از طریق پورت‌های ۵۵۰۰ تا ۵۵۴۰ امکان‌پذیر است. مزیت این امکان اینگونه است که ارتباط هم از طریق مبدا(فراگستر) و هم از طریق مقصد(مشتری) قابل رصد و مانیتور است. اما این امکان در Remote Desktop بصورت پیش فرض وجود ندارد و برای ایجاد آن به دانش فنی و زمان بیشتری جهت ایجاد آن نیاز است.

بسیاری از مشتریان فراگستر ارتباط از طریق نرم‌افزار FaragostarSupport را ترجیح می دهند زیرا این ارتباط توسط اپراتور سیستم مقصد(مشتری) قابل مشاهده است. به همین علت بسیاری از مشتریان به این روش اعتماد بیشتری دارند. اما در ارتباط از طریق نرم‌افزار Remote Desktop، ارتباط به‌هیچ عنوان توسط اپراتور سیستم مقصد قابل مشاهده نیست!

گفتنی است نصب و اجرای این نرم‌افزار، مشابه دیگر نرم‌افزارهای ذکر شده صرفا به منزله ارائه خدمات پشتیبانی از راه دور است و امکان هرگونه دریافت و یا انتقال اطلاعات تنها در زمان برقراری ارتباط از راه دور و با مجوز سرویس‌گیرنده امکان‌پذیر است.

مزایای استفاده از نرم‌افزار FaragostarSupport

 • سرعت اتصال بالاتر نسبت به نرم‌افزارهای TeamViewer و Any desk
 • راحتی کار با نرم‌افزار و کاربرپسند بودن
 • عدم استفاده از سرور واسط جهت برقراری ارتباط
 • امکان مانیتورکردن ارتباط با مقصد با استفاده از رصد پورت‌های ۵۵۰۰ تا ۵۵۴۰
 • امکان مشاهده کارکرد سرویس‌دهنده(پشتیبان فراگستر) بر روی سیستم مقصد(کامپیوتر مشتری)
نکته

باتوجه به مزایا و معایب بیان شده برای انواع نرم افزارهای ممکن جهت اتصال به بخش پشتیبانی، گفتنی است در نهایت انتخاب نرم‌افزار مناسب برعهده سازمان مشتری است. هدف این مقاله تنها راهنمایی و کمک به مشتریان عزیز برای داشتن انتخابی درست است.

راهنمای استفاده از FaragostarSupport جهت پشتیبانی ازراه دور

 • جهت استفاده از خدمات eSupport، نرم افزار FaragostarSupport.exe را دانلود کرده و در صورت نیاز برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان خدمات پس از فروش ارتباط برقرار کنید.
نکته

قابل ذکر آنست که فقط بر روی سیستم مورد نظر نیاز به داشتن اینترنت می‌باشد وپشتیبان ازطریق اتصال به آن سیستم و با راهنمایی پشتیبان‌گیرنده می‌تواند بر روی سیستمهای دیگر Remote شود. البته بهتر است برای سهولت کار بر روی سیستمی که نیاز به پشتیبانی دارد، Remote داده شود.

 • پس ‌از اجرای FaraGostarSupport.exe پشتیبان گیرنده لیستی شبیه شکل زیر مشاهده می‌شود.

 • جهت برقراری ارتباط باپشتیبان لازم است طبق هماهنگی قبلی بر روی Internet Support دوبار کلیک نموده ومنتظر باشید که پشتیبان درخواست شما راتایید نماید.
 • توجه داشته باشید برای استفاده ازاین سیستم می‌بایست پورت ۵۵۰۰ تا ۵۵۴۰ بر روی سیستم مربوطه باز باشد.
۴۲۶۲۳ (۰۲۱)