شرح فرآیند درخواست خرید

در این جلسه میخواهیم فرآیند «درخواست خرید » به عنوان یکی از فرآیندهای پرکاربرد اجرا شده در سازمان ها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی این فرآیند بپردازیم.

مدل فرآیند درخواست خرید

مدل فرآیند درخواست خرید

شرح فرایند
در این فرایند، مراحل ثبت، تأیید و تأمین کالا با در نظر گرفتن ایفاکنندگان سازمانی مدلسازی شده است، در هر مرحله تاریخچه ی تاییدکنندگان برای تصمیم گیری مدیر سطح بالاتر ذخیره می شود و در صورت تأیید درخواست توسط مدیران فرایند ریزی، پشتیبانی و مدیرعامل، درخواست به واحد بازرگانی سفارش داده میشود.

 ثبت درخواست خرید
درخواست کننده ابتدا اقلام درخواستی خود را که می تواند برحسب نوع متفاوت باشند را در سندی با شماره و تاریخ مشخص درج میکند.

بررسی درخواست خرید توسط مدیر برنامه‌ریزی، مدیر پشتیبانی و مدیریت عامل
مدیر فرایند ریزی پس از مشاهده جدول اقلام و اهمیت خرید میتواند با درخواست موافقت نموده و یا درخواست بازنگری در لیست را داشته باشد.
پس از مدیر برنامه ریزی، به ترتیب مدیر پشتیبانی و مدیریت عامل می توانند بنا بر لیست درخواست و نظرات تاییدکنندگان قبلی، درخواست را قبول و یا رد کنند.

اعلام تصویب و ارجاع به واحد بازرگانی یا عدم‌تأیید درخواست خرید
در هر مرحله اگر هر یک از مدیران فرایند ریزی، پشتیبانی و مدیریت عامل با درخواست مخالفت کنند، درخواست لغو شده و به درخواست‌کننده اطلاعی مبنی بر عدم‌تأیید درخواست داده میشود، در غیر این صورت لیست اقلام موردنیاز به واحد بازرگانی سفارش داده می شود و به درخواست‌کننده پیغامی مبنی بر تأیید درخواست فرستاده مشود.

بررسی خرید توسط امور تأمین‌کنندگان
پس از بررسی خرید توسط کارشناسان خرید، زمان تأمین هریک از اقلام تعیین میشود و در صورت عدم امکان تأمین کالا، دلیل آن ذکرشده و به درخواست کننده اطلاع داده میشود.

بررسی خرید توسط واحد بازرگانی و اعلام زمان خرید
پس از بررسی خرید توسط کارشناسان خرید، زمان تأمین هریک از اقلام تعیین میشود و در صورت عدم امکان تأمین کالا، دلیل آن ذکرشده و به درخواست کننده اطلاع داده میشود.

فرم فرآیند مربوط به “درخواست خرید” طبق توضیحات ارائه شده در بالا را در شکل زیر مشاهده میکنید.

فرم فرآیند درخواست خرید

فرم فرآیند درخواست خرید

 

برای راحتی دسترسی شما به مطالب آموزشی، سعی میکنیم هر جلسه را در قالب یک فایل pdf در انتهای آن ارائه کنیم تا اگر دوستانی در زمان آموزش نتوانستند مطالب را دنبال کنند، به صورت مجتمع و یکجا مطالب را مطالعه کنند.

———————————————————————————————————————————————————————————————————–

آن دسته از دوستانی که علاقه مند به دریافت این آموزش ها از طریق گوشی موبایل خود هستند میتوانند از طریق کانال تلگرام آکادمی BPM  این آموزش ها را دنبال کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: