تفاوت بین SQL Server و Oracle

چرا SQL Server گزینه مناسب تری از Oracle است؟

در این مقاله می‌خواهیم دو پایگاه‌ داده قدرتمند و مقایسه آنها با شرایط بومی ایران  بپردازیم که میتواند برای انتخاب شما در بستر پایگاه‌داده مفید باشد.

بسیاری از سازمان‌ها میخواهند پایگاه‌داده قدرتمندی را انتخاب نمایند که در آینده دچار مشکل و مسائل پردازشی نباشند. اما آیا فقط انتخاب یک فناوری میتواند آنها را از این نگرانی مصون دارد؟ جواب این سوال قطعا خیر است زیرا فناوری ها میبایست متناسب با نوع کاربر آنها انتخاب شوند و فاکتورهایی دیگر از قبیل سخت افزار، شبکه، منابع اطلاعاتی برای مدیریت پایگاه داده، نیروی متخصص و غیره نیز تاثیر گذار خواهد بود.

SQL Server  یک پایگاه داده شناخته شده و تولید شده توسط بزرگترین شرکت نرم‌افزاری دنیا است که آزمون‌های خود را پس داده است. در مقابل پایگاه داده SQL Server ، میتوان اوراکل را مقایسه نمود زیرا این پایگاه داده در مقیاس SQL Server  میتواند فعالیت نماید.

هر دوی این پایگاه داده،‌ها  و طراحی شده برای حجم اطلاعات بالا و امن طراحی شده‌اند و در قابلیت و توانایی آنها شکی وجود ندارد. هر دو پایگاه داده، ابزارهای وسیعی برای انبارش داده و داده کاو فراهم می آورند.

قدرت نمایی SQL Server

اعداد خیره‌کننده زیر نشان دهنده قدرت پایگاه داده SQL Server میباشد که میتواند در تصمیم‌گیری شما برای استفاده از SQL Server  موثر باشد.

  • Pan-STATTS پایگاه داده‌ای بیش از ۱ پتا بایت یعنی (۱۰۰۰ ترابایت دارد)
  • سازمان مالی آمریکا روزانه بیش از یک میلیارد تراکنش را در پایگاه داده SQL Server به انجام میرساند.
  • شرکت bwin در طول سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ یک لحظه اختلال و توقف در طول مدت دوسال پایاپی نداشته است.
  • Itau روزانه بیش از ۱۸۰ میلیون ردیف اطلاعاتی جدید در پایگاه داده SQL Server ذخیره مینماید.

جزئیات بیشتری در این خصوص را در شکل زیر دنبال کنید.

قدرت نمایی SQL Server

اما انتهای این آمارها چیست و SQL Server چه آمارهای برتری را ارائه میدهد. در جدول زیر میتوان بر اساس آمارهای منتشر شده ملاحظه نمود که:

  • فقط یک پایگاه‌داده SQL توانسته است به تنهایی تا ۷۰TB رشد نماید.
  • جدولی در پایگاه‌داده SQL Server توانسته است بدون شکست ۲۰TB دیتا را در خود ذخیره نماید.
  • رکورد حجیم ۸۸ پتابایت برای یک برنامه‌کاربردی در کارنامه SQL Server نشان از قدرت این پایگاه‌داده برای حجم اطلاعات بالا است.
  • پردازش ۱۳۰،۰۰۰ رکورد در دقیقه برای پایگاه داده SQL Server قدرت‌نمایی بی‌نظیری در کارایی و سرعت بشمار میرود.
  • ورودی / خروجی ۱۸ گیگابایت در ثانیه، پاسخ به مکعبهای اطلاعاتی در چند میلی ثانیه، بارگذاری ۳۰ترابایت در ۳۰ دقیقه و مکعب اطلاعاتی ۱۲ترابایت ، SQL Server  قدرتنمایی این پایگاه‌داده را صحه‌گذاری و آن را به یک گزینه مناسب و قابل‌ اطمینان برای انتخاب تبدیل مینماید.

قدرت نمایی SQL Server

حال سوال این است که اگر شما بیش از این مقیاس عمل مینمایید SQL Server شاید گزینه مناسبی برای شما نباشد اما اگر زیر این مقیاس‌های بیان شده باشید، شاید بتوان گفت SQL Server گزینه مناسب و مطمئنی برای شما خواهد بود.

از لحاظ رابط کاربری

پایگاه‌داده SQL Server از لحاظ رابط کاربری محیط ساده‌تر و جذاب‌تری را برای مدیر پایگاه‌داده فراهم میآورد و ضمن اینکه ابزار‌های گوناگونی برای مدیریت SQL Server وجود دارد. در اوراکل نیز صفحات کاربری خوبی فراهم شده است اما راهبری آن پیچیده‌تر از محیط SQL Server  میباشد.

از لحاظ زبان های برنامه نویسی:

در صورتیکه از فناوری .NET برای برنامه‌نویسی استفاده مینمایید SQL Server امکان و ابزارهای بسیار مفید و یکپارچه‌ای را برای شما فراهم ساخته است و البته SQL Server میتواند از زبان‌های Java, Ruby, Python, C#, VB, .Net, PHP پشتیبانی نماید. در اوراکل علاوه بر زبان‌های ذکر شده زبان‌های کهن‌تر مانند C و C++ و Objective C نیز پشتیبانی میشود.

از لحاظ سیستم عامل

در صورتیکه از سرور‌های ویندوز برای میزبانی پایگاه‌داده استفاده مینمایید باز SQL Server امکانات یکپارچه و بسیار جذابی را با سیستم‌عامل ویندوز فراهم آورده است. اما پایگاه‌داده اوراکل میتواند بر روی سایر سیستم‌عامل‌ها نیز خدمت‌رسانی نماید.

از لحاظ قیمت

بی شک خرید و هزینه های نگهداری پایگاه داده SQL Server بسیار ارزان‌تر از پایگاه داده Oracle میباشد. هنگامی که از Oracle  استفاده مینمایید یک شرایط انحصاری برای نگهداری پایگاه داده ایجاد نموده‌اید که بسیار هزینه‌بر خواهد بود. نیروی انسانی متخصص پایگاه داده اوراکل گران‌تر از SQL Server  است بدین جهت که اوراکل در ایران بسیار کم کاربردتر از SQL Server میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: