تفاوت راهکار BPMS با نرمافزارهای MIS

تفاوت راهکار BPMS با نرم افزارهای MIS چیست؟

تفاوت راهکار BPMS با نرمافزارهای MIS چیست؟

تفاوت راهکار BPMS با نرمافزارهای MIS چیست؟

بسیاری از افراد با توسعه نرم افزارهای MIS همچون حسابداری، منابع انسانی و .. آشنا هستند و اکنون با راهکار جدیدی به نام BPMS آشنا شده اند و برایشان این سوال مطرح می شود که چه تفاوتی بین MIS و BPMS وجود دارد؛ در این مقاله سعی شده است بصورت کاربردی تفاوت های این دو راهکار و نقاط قوت و ضعف هریک را شرح دهیم.

شاید در ابتدای کار بهتر باشد مروری مختصر بر امکانات BPMS فراگستر داشته باشیم.

BPMS فراگستر از شش مرحله مجزای زیر تشکیل شده است:

  1. مدل فرایند
  2. مدل داده
  3. تعریف فرم ها
  4. قوانین تجاری
  5. ایفاکنندگان
  6. انتشار فرایند

در توسعه نرم افزارهای MIS برای هر مرحله، از نرم افزاری جداگانه استفاده می شود ولی در BPMS تمام مراحل ذکرشده توسط یک نرم افزار انجام می پذیرد و هدف از تکمیل هر یک از مراحل، اجرایی نمودن فرایندها می باشد؛ نه ساخت فرم و یا نرم افزار MIS.

در BPMS یکسری استاندارد برای طراحی فرم و مدل فرایند جهت یکپارچه بودن فرایندها وجود دارد که آنرا با توسعه نرم افزارهای MIS و فرم ساز متمایز می سازد، در ادامه با شرح هریک از مراحل فوق، به تفاوت های این دو سیستم اشاره می کنیم.

مدل فرایند

گردش کاری که در BPMS وجود دارد شبیه ارسال فرم الکترونیکی در قالب ایمیل می باشد، بدین صورت که فرد متقاضی اطلاعات لازم را در فرم الکترونیکی پر می کند و سپس فرم را ارسال می نماید، BPMS بر اساس قوانینی که طراح برایش مشخص نموده است، فرم را به شخص مربوطه ارجاع می دهد، حال اگر متقاضی اطلاعات را ناقص وارد کرده بود، تنها در صورتی می تواند اطلاعات را تکمیل کند که تایید کننده کار را به متقاضی عودت دهد.
در نرم افزارهای MIS بدین گونه می باشد که فرد تا زمانی که اطلاعات از سمت مدیر تایید نشده باشد، می تواند وارد سیستم شده و اطلاعات فرم را تکمیل نماید.

مدل داده

در BPMS هر فرایند دارای الگوی (Schema) مختص به خودش می باشد و علاوه بر این که می توان برای هر فرایند جداول مختص به آن فرایند را ساخت، می توان از جداول دیگر فرایندها و حتی از جداول دیگر پایگاه داده ها در BPMS استفاده نمود.

در BPMS برخلاف توسعه نرم افزارهای MIS که بنابر تخصص و ترجیحات برنامه نویسان یکی از ابزارهای کار با پایگاه داده انتخاب می شود، یک شیوه واکشی اطلاعات وجود دارد و هر توسعه دهنده ای می تواند با فراگیری آن روش، از نحوه کار فرایند مطلع شود.

تعریف فرم ها

در محیط های برنامه نویسی و طراحی وب شاهد انواع مختلف قالب و کنترل ها می باشیم، در BPMS کنترل های پایه وجود دارد و در صورتی که بخواهیم از کنترل های به اصطلاح Rich استفاده نماییم نیاز به دانش نسبی طراحی وب داریم تا بتوانیم از کنترل های سفارشی سازی شده ای که فراگستر در اختیارمان می گذارد و کنترل های موجود در اینترنت استفاده نماییم.

قوانین تجاری

در مرحله ایجاد قوانین تجاری، نرم افزار BPMS فراگستر دارای دو امکان بسیار قدرتمند به نام Workflow و decision tree software می باشد؛ که هر کدام به تنهایی امکاناتی مشابه نرم افزارهای مستقل دارند، در این قسمت می توان به این نکته مهم اشاره کرد که BPMS فراگستر نرم افزاری فراتر از یک Workflow می باشد.

ایفاکنندگان

یکی از نقاط برجسته BPMS فراگستر، نحوه تخصیص Task ها به افراد و نقش های مختلف می باشد که این گام در توسعه نرم افزار MIS دارای پیچیدگی های مختص به خود است.

تفاوت راهکار BPMS با نرم افزارهای MIS چیست

یکی از نقاط برجسته BPMS فراگستر، نحوه تخصیص Task ها به افراد و نقش های مختلف است

انتشار فرایند

انتشار فرایند در BPMS شبیه به Publish نمودن وب سایت و نرم افزارهای دسکتاپ می باشد با این تفاوت که در BPMS در هنگام انتشار فرایند با نگارشی متفاوت، وقفه ای در اجرای فرایندهای قدیمی با نگارشهای قدیمی تر ایجاد نمی شود.

بعنوان جمعبندی مطلب بالا میتوان گفت، BPMS به هیچ عنوان جایگزین نرم افزارهای MIS نمی باشد و همچنین سیستم های یکپارچه ای که گاهی تحت عنوان ERP نامیده می شوند قوی تر از BPMS نیستند؛ بلکه این دو سیستم ماهیتی متفاوت از هم دارند و در پروژه های در ابعاد بزرگ از هر دو سیستم در کنار هم استفاده می شود.

شرکت فراگستر علاوه بر عرضه سیستم هایMIS نظیر مجموعه سیستم های مالی و منابع انسانی، سیستم قدرتمند BPMS خود را با اتوماسیون اداری یکپارچه ساخته است تا هر دو سیستم در کنار هم بتوانند بالاترین کارایی را برای سازمان ها به ارمغان آورند؛ هر چند در انتها لازم بذکر است که هیچ یک از این سیستم ها به هم وابسته نیستند و بنابر شرایط می توان از هر یک از سیستم ها در کنار سیستم های موجود در سازمان خویش استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: