ساخت فرایند بوسیله تکنیک MVP

ساخت فرایند بوسیله تکنیک MVP

در روند تولید محصول، مفهومی به نام MVP وجود دارد. Minimum Viable Product) MVP) به معنای محصول حداقلی قابل حیات است و به محصولی گفته می‌شود که حداقل ویژگی‌های محصول قابل ارائه به مشتری را داشته باشد و این محصول سبب رضایت مشتری شود. حال از این تکنیک می­خواهیم در ساخت فرایند بهره ببریم، هدف ما در این روش کاهش ریسک شکست پروژه از طریق کاهش زمان اجرایی شدن پروژه­‌ها می­باشد. یک MVP محصول مینمال شده نیست، بلکه یک استراتژی و پروسه‌‌ای است برای تولید محصولی که قابلیت استفاده توسط کاربران را داشته باشد. در این مقاله طی یک مثال، فرایند “درخواست مرخصی” را توسط این روش تشریح می­کنیم:

نکته حائز اهمیت در این روش این است که در پایان هر نسخه، فرایند قابل اجرا می­باشد.

نسخه ۱ فرایند: اتوماسیون کردن فرایند

اداره سازمان و روش­ها برای کارهایی که در یک سازمان تکرار می­شود، الگویی را مهیا می­سازد و روند گردش کار را مشخص می­نماید، سپس طبق یک دستورالعمل به کل سازمان ابلاغ می­شود.

در این گام بوسیله BPMS، الگو به وسیله فرم الکترونیکی و گردش کار بوسیله BPMN پیاده‌سازی می­شود.

برای مثال در فرایند مرخصی، تا پیش از این کارکنان درخواست مرخصی خود را در فرمی کاغذی پر می­کردند، سپس مراحل لازم را انجام می­دادند؛ هدف ما در این نسخه جمع ­آوری فرم‌های کاغذی است.

جمع آوری فرم های کاغذی

جمع آوری فرم های کاغذی

 

نسخه ۲ فرایند: پیاده ­سازی قوانین اداری

در این نسخه هدف ما استخراج اطلاعات از سایر سیستم­ ها جهت استفاده در قوانین اداری BPMS می­باشد. برای مثال این اطلاعات میزان مانده مرخصی از سیستم پرسنلی و ساعت ورود و خروج از سیستم حضور و غیاب می­باشد.در نسخه قبل مسئول اداری براساس آیین­ نامه ‌های مربوطه اقدام به بررسی درخواست می­کرد و پیش از تایید درخواست، موارد زیر را بررسی می­نمود:

  • ماده ۱: بر اساس ماده ۶۴ قانون کار، مستخدمین به ازای هر ماه ۲/۵ روز ( سالانه ۳۰ روز ) مرخصی دارند.
  • ماده ۲: مرخصی ساعتی کمتر از یک روز می­باشد
  • ماده ۳: بر اساس ماده ۷۲ قانون کار، کارگر می­تواند به مدت ۳ روز از مرخصی ازدواج دائم یا فوت نزدیکان استفاده نماید.
  • و غیره …

حال در این نسخه قبل از اینکه درخواستی ارسال شود، سیستم باید بصورت اتوماتیک قوانین اداری را بررسی نماید تا در صورت عدم حصول شرایط، در همان گام اول به درخواست کننده اطلاع داده شود.

قوانین اداری سیستماتیک

قوانین اداری سیستماتیک

نسخه ۳ فرایند: تعامل با دیگر سیستم ­ها

در این نسخه هدف ما ثبت اطلاعات در دیگر سیستم‌های نرم‌­افزاری سازمان می­باشد. در نسخه قبل مسئول اداری پس از تایید نهایی درخواست مرخصی، درخواست را بصورت دستی در سیستم پرسنلی وارد می­نمود. پس از تکمیل این گام دیگر نیازی به وارد کردن دوباره اطلاعات در سیستم­های دیگر نمی‌­باشد، بلکه خود نرم‌ افزار در انتهای فرایند، درخواست را بصورت اتوماتیک در سایر سیستم­‌ها ذخیره می­‌نماید.

نکته قابل توجه این است که هر سیستم نرم ­افزاری قوانین و منطق مرتبط با خودش را دارد و تنها در صورتی می­توانیم مقداری را در آن سیستم نرم ­افزاری ذخیره نماییم، که آن سیستم رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار (API) را برای توسعه دهندگان مهیا کرده باشد.

سیستم های یکپارچه

سیستم های یکپارچه

 

بیشتر بخوانید: مراحل هفتگانه ساخت فرایند

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: