sharifi-mehdi2

چشم انداز و رویکردهای آتی فراگستر در گفتگو با آقای مهندس مهدی شریفی

زمان تقریبی مطالعه: ۸ دقیقه

روابط عمومی فراگستر گفتگویی با مهندس مهدی شریفی، مدیر فروش و عضو هیأت مدیره انجام داده است. در این گفتگو به مباحثی همچون پیشینه فراگستر، اهداف و ماموریت های آن، محصولات و نرم افزار های ارائه شده توسط این شرکت، وضعیت متخصصین و محیط کاری فراگستر و همچنین چشم انداز و رویکردهای این شرکت پرداخته شده است. این گفتگو که در ادامه آن را میخوانید با هدف شناخت بهتر برند فراگستر و محصولات آن در کشور و همچنین پی بردن به نگرش ها و راهکارهای موفقیت ایشان در این مجموعه است. ضمن قدردانی از ایشان بابت همکاری و مساعدتشان در این گفتگو، شما را به خواندن این مصاحبه دعوت مینماییم.

 • ابتدا خوشحال می شویم که مخاطبینمان به خوبی با آقای مهدی شریفی آشنا شوند .

با سلام خدمت شما و همه ی دوستان عزیز که این مصاحبه را می خوانند و با تشکر از شما. من مهدی شریفی هستم، در تهران به دنیا آمدم، تحصیلاتم را تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات ادامه دادم و در حال حاضر مدیر فروش و عضو هیأت مدیره شرکت فراگستر هستم.

 • لطفا فراگستر را خیلی خلاصه معرفی کنید.

شرکت مهندسی پژوهشی فراگستر یک شرکت نرم افزاری با رویکردهای نوگرایانه و تکنولوژی محور است که در حوزه محصولات نرم افزاری بویژه اتوماسیون اداری و مدیریت فرآیندها حرفهایی برای گفتن دارد. چشم انداز اصلی شرکت «کمک به مدیریت نوین و سریع سازمانها و خودکارسازی خدمات الکترونیکی» می‌باشد و بیش از ۳۰ محصول نرم افزاری، ۲۵۰۰ مشتری، ۴۵۰ هزار کاربر و بالغ بر ۱۵۰۰ فرآیند سازمانی اجرا شده، نتیجه فعالیت ۲۰ ساله این شرکت است.

یکی از اهداف مهم فراگستر ارتقای سطح عملکرد سازمان ها و شرکت ها است که ما برای تحقق این امر در سال ۹۱ اقدام به تاسیس آکادمی تخصصی BPM کردیم. با یاری خدا و تلاش نیروهای دلسوز فراگستر، خدمات و برنامه هایی که برنامه ریزی کرده بودیم به خوبی در حال اجرا و تحقق است و در حال حاضر خدماتی که توسط این آکادمی ارائه میشود شامل برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در حوزه مدیریت فرآیندها BPMS، راه اندازی کتابخانه الکترونیک، فیلم و کتاب، انتشار اخبار و مقالات مرتبط با نرم افزار BPMS، برگزاری وبینارها و سمینارهای آنلاین است. هم اکنون این آکادمی با بیش از ۲۲۰۰ عضو از طریق سایت و کانال تلگرام در حال فعالیت است.

یکی از دستاوردهای مهم ما کسب جایزه رعایت حقوق مصرف کننده، طی دو سال پیاپی ۹۳ و ۹۴ بود و در حال حاضر هم دارای رتبه ۱ شورای عالی انفورماتیک در رسته تولید و پشتیبانی نرم افزارهای سفارش مشتری هستیم.

 • چی شد که به فکر تأسیس یک شرکت افتادید؟

سال ۷۱ بود که با کامپیوتر آشنا شدم و کامپیوتر مثل این روزها خیلی عمومی نبود. من به اتفاق اقای هادی شریفی که درحال حاضر مدیرعامل شرکت فراگستر است شروع به تولید نرم افزار با زبانهای   FoxPro و پاسکال کردیم. در سال ۷۶ بود که یک نرم افزار  مالی و بازرگانی تحت DOS تولید کردیم و اولین درآمد خود را از فروش این نرم افزار کسب کردیم، پس از آن بود که ۳نفر از دوستان به ما اضافه شدند و در قالب گروه نرم افزاری شروع به تولید نرم افزار های تحت ویندوز کردیم. در سال ۸۰  هم تصمیم گرفتیم رسماً یک شرکتی را تأسیس کنیم و بصورت تخصصی در حوزه تولید نرم افزارهای سازمانی فعالیت کنیم. چرا که احساس می‌کردیم این کار باید تخصصی‌تر و  با سازماندهی بیشتری انجام شود. اینگونه بود که شرکت مهندسی پژوهشی فراگستر متولد شد.

 • آیا در ابتدای راه به مشکلاتی برخورد کردید که شما را از ادامه کار منصرف کند؟

مسلما در ابتدای راه موانع خیلی زیادی وجود داشت که به راحتی هم حل نشد، مانند مسایل مالی و سرمایه‌گذاری. ما در آن زمان که می‌خواستیم کاری را آغاز کنیم با کمبود منابع روبرو بودیم و از سوی دیگر در بخش تولید و پشتیبانی مسایل مربوط به نیروی انسانی بیشتر به چشم می خورد.

 • نقاط ضعف و قوت شرکت خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همان‌طور که هر کدام از شرکت‌های نرم‌افزاری در یک بخش بیشتر فعالیت می‌کنند و نقطه قوت خاصی در یک بخش دارد، نرم‌افزارهای فراگستر هم در برخی بخش‌های صنایع یا تجارت حرف اول را می‌زند. در زمینه معرفی نرم افزارهای فراگستر و ویژگی های برتر آن نسبت به رقبایمان، اخیرا گفتگوی مفصلی با سایت تابناک انجام دادم که درصورت تمایل میتونید از این اینجا بخوانید.

از دیگر نقطه قوت شرکت فراگستر اتکا به نیروی انسانی متعهد، جوان، چابک و دلسوز است. بزرگترین سرمایه ما دانش فنی و وفاداری همین نیروی انسانیست یکی دیگر از نقاط قوت شرکت به نظر من محیط کاری آن است و اینکه همه در شرکت تقریبا از یک تیپ خاص و طبقه اجتماعی هستند و این امر خود یک رابطه بسیار صمیمانه بین بچه‌ها به وجود آورده که همدیگر را درک کرده و به ما اعتماد دارند.

قطعا ما نیز عاری از نقاط ضعف نیستیم. اساسا  اکثر شرکتهای خصوصی در  صنعت نرم افزار در ایران نقاط ضعفی دارند. ما نیز از این بدنه جدا نیستیم. اما انتقاد پذیری را سرلوحه خود قرار می دهیم و نقد های منصفانه را با دل و جان پذیراییم.

faragostarco

 • برنامه‌های آتی برای پیشرفت شرکت چیست؟

از سال گذشته بیشتر برنامه‌ها و تمرکز ما بر روی زیر ساخت‌ها پایه ریزی شده است، چرا که به نظر من یک مقداری زیرساخت‌ها به نسبت رشد شرکت عقب مانده است و کافی به نظر نمی رسد، ما درصدد هستیم برای حل این موضوع و توسعه بیشتر شرکت تمام تلاش خود را به کارببریم تا زیرساخت‌ها تکمیل شود.

 • لطفا دیدگاه و مأموریت فراگستر را بیان بفرمایید.

در طی ۱۹ سال فعالیت شرکت، تعدد و تنوع دامنه فعالیت مشتریان ما باعث شده گنجینه‌ای از فرایندها و تجربه‌های حرفه‌ای از کسب‌‌وکارهای گوناگون، در اختیارمان قرار گیرد. خدمات پشتیبانی فراگستر هم  یکی از مراحل اصلی چرخه‌ی حیات محصولات و پل ارتباطی پایدار ما با مشتریانمان است. به همین منظور توسعه مستمر شبکه خدمات و علی الخصوص ارائه خدمات نوین الکترونیکی و همچنین کاهش زمان خدمت رسانی به مشتریان جزء برنامه های مستمر و همیشگی این شرکت است.

در همین راستا در فراگستر به دنبال راه حل‌هایی هستیم که بتوانیم هرچه سریعتر با بهره گیری از نیروهای متخصص و بکارگیری زیرساختهای فنی لازم، تکنولوژی روز دنیا را در کشور بسط دهیم چرا که این امر می تواند مشتریان ما را در هر زمینه‌ای از فعالیت توانمند سازد و فناوری اطلاعات و IT را به عنوان شریک تجاری خود در نظر گرفته و بدون این ابزار کارها را انجام ندهند.

 • آیا فعالیت فراگستر بر طبق اهداف مسوولان آن پیش می‌رود؟

خوب نمی‌شود گفت که صد درصد این کار انجام شده ولی تا حدود بسیار زیادی فعالیت ما بر طبق اهداف مد نظرمون پیش می‌رود و میتوان گفت به هر چیزی که اراده کرده ایم دست یافتیم، خوشبختانه تاکنون به تمام برنامه‌هامون نیز رسیده ایم و در برخی زمینه‌ها به مشکلاتی برخوردیم که توانستیم آن را به راحتی حل کنیم.

 • جدا از این که شما یکی از مؤسسین فراگستر هستید بیشترین انگیزه‌کارشما درشرکت چیست؟

توان فنی بالا و وجود همکاران خوبم و محیط صمیمانه فراگستر بیشترین انگیزه را به من می‌دهد.

 • چقدر حاضرین برای اهداف فراگستر بجنگید؟

تا جایی که در توانم هست حاضرم برای فراگستر بجنگم و فکر می‌کنم هدف کاری دیگه‌ای جز برای فراگستر در زندگیم نداشته باشم.

 • در زندگی اول خانواده مد نظرتون هست یا اول فراگستر؟

خانواده که ادعا دارند که فراگستر برای من اهمیت بیشتری دارد خوب این هم بدلیل صرف  وقت بیشتر درشرکت است، معمولاً ما همگی از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۹ شب در شرکت مشغول به کار هستیم، ولی به هر حال آرامش خانه بدون وجود کار ممکن نیست همچنین که این کار، کاری نیست که بتوان مثل یک کارمند عادی در آن کارکرد باید و باید برایش خیلی خیلی تلاش کرد.

 • آیا تمام بچه‌های فراگستر از قبل سابقه کاری داشتند؟

خیر، خیلی از پرسنل ما هستند که از فارغ‌التحصیل های دانشگاه های معتبر هستند و فراگستر اولین سابقه کاری انها است. البته برای پست های کلیدی از افراد با تجربه و با سابقه استفاده می کنیم.

 • مهم‌ترین سرمایه‌ فراگستر چیست؟

اگر نخواهیم زیاد شعاری و کلیشه‌ای باشد باید بگم که شرکت‌های IT خیلی سرمایه‌ مالی ندارند و نیروی انسانی مهم ‌ترین سرمایه آنهااست، در فراگستر هم مهم‌ترین سرمایه همین نیروی انسانی است و غیر از توان و فکر بچه‌ها سرمایه دیگری هم وجود ندارد.

 • در فراگستر به چه چیزی علاقه دارید؟

اول به محصول اتوماسیون اداری چون خیلی حرفه ایی است و سپس به همکارانم و محیط صمیمی.

 • محصولات فراگستر چه مزیت رقابتی نسبت به محصولات مشابه دارند؟

از ویژگی نرم‌افزارهای فراگستر می‌توان نوآوری، امکانات بسیار بالای نرم‌افزار و متناسب بودن آن با نیازهای اصناف مختلف، کارخانجات، سازمانهای دولتی، شرکت‌های خصوصی و… را نام برد.

در حال حاضر نرم‌افزارهای فراگستر به ویژه اتوماسیون اداری و مدیریت فرآیندها، با موفقیت در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف راه‌اندازی شده که مورد استقبال زیاد صنایع و صاحبان حرفه واقع شده است.

after-sale

 • از جایگاه فراگستر راضی هستید؟

بله ولی نه این که در همین سطح بماند.

 • برنامه‌های آتی خود را در فراگستر بیان فرمائید؟

اصلاح زیر ساخت بخش فروش، پشتیبانی، آموزش فنی پرسنل، ایجاد یک سری معیارها و استانداردها در زمینه بهبود کیفیت خدمات شرکت، مشتری مداری و افزایش درآمد از جمله برنامه‌های آتی ما درجهت رشد شرکت است.

 • لطفا نظرات خود را در یک جمله راجع به افراد زیر بفرمایید:

هادی شریفی: با هوش و با شخصیت کامل، موتور فکری فراگستر، امکان ندارد پیش هادی بشینی و ایده تازه و حرف جدیدی نشنوی، واقعاً نابغه است.

علیرضا معمارزاده: پیگیر و باشخصیت، خیلی پخته‌تر و با تجربه‌تر از سن و سالش است، یکی از بهترین و موفق‌ترین همکارانم

حمید میرحسینی: پر تلاش،صادق، یک متخصص فنی به تمام معنا و یک دوست خیلی خوب

 • حرف آخر

امیدوارم فراگستر در کنار همه موفقیت‌ها و درآمد مناسب یک محیط بسیار خوب برای کار جوانان باشد و آنها نیز با انگیزه و شور بیشتری کار و فعالیت کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: