زمان تقریبی مطالعه: ۸ دقیقه

تفاوت BPM و BPMN و BPMS چیست

تفاوت BPM و BPMN و BPMS چیست؟

BPM مخفف عبارت Business Process Management است به معنی مدیریت فرایندهای کسب و کار که شامل مفاهیم، متدها، تکنیکها برای طراحی، نظارت، پیکربندی، اجرا و آنالیز فرایندهای تجاری می‌باشد. بعبارت دیگر BPM پارادایمی مدیریتی است که هدف آن کنترل و بهبود فرآیندهای سازمانی در بستر فناوری اطلاعات است.

شما در هر کسب و کار یا صنعت، اعم از دولتی یا خصوصی که باشید، احتمالاً درباره حرکت به سوی فرآیند، یا چیزهایی مثل مدیریت فرآیند و یا بهبود فرآیند شنیده‌اید.

BPM را میتوان نقطه اوج همه تجربیات مشترک، تفکرات و پیشرفتهای حرفه ای در مدیریت کسب و کار طی چند دهه گذشته دانست. حرف اول این روش مشتری است و بر کسب و کار تمرکز دارد. این روش کارکنان در زوایای مختلف یک کسب و کار را به سوی موفقیتهای بیشتری رهنمون کرده و افراد و سیستمها را کنار هم می آورد.

BPMN مخفف عبارت Business Process Model & Notation است به معنی مجموعه‌ای از علائم و استانداردها برای مدلسازی فرآیندهای کسب و کار اطلاق می‌شود که با استفاده از این زبان نمادین مدلسازی می توانید فرآیندهای کسب و کار خود را مدلسازی کنیم. این فرایندهای مدلسازی شده می توانند توسط ابزارهای BPMS به منظور تحلیل، شبیه سازی، اجرا و… بکارگرفته شوند.

آکادمی فراگستر مجموعه ای از کتابهای الکترونیکی و چاپی در حوزه آموزش زبان مدلسازی فرایندها BPMN را جهت دانلود در اختیار علاقمندان قرار داده است.

 BPMS مخفف عبارت Business Process Management System است.

ابزارهای BPMS در واقع بر اساس نمادهای BPMN عمل میکنند. بدین صورت که مدلهایی که براساس علائم و نمادهای BPMN ساخته شدند را گام به گام تا رسیدن به گام اجرایی پیاده سازی میکنند. پس از طراحی مدل BPMN در گام بعدی مدل داده‌ای و فیلدهای لازم برای کاربرد در فرایند را طراحی میکنند. در بخش بعد فرمها و قوانین تجاری موجود در فرایند باید طراحی شوند و در نهایت گام آخر اجرا کنندگان فرایند مشخص می‌شود.

حال که با مفاهیم پایه مدیریت فرایندها آشنا شدید بهتر است به بررسی یکی از پرتکرارترین سوالات کاربران در این حوزه بپردازیم.

تفاوت سیستم های اتوماسیون اداری و BPMS چیست؟

بطورکلی سیستم های اتوماسیون اداری راهکاری جهت مدیریت داده های غیرساختارمند سازمان مانند: فایلهای متنی، تصویری، ویدیویی، ایمیلها و… هستند.

اما نرم افزارهای BPMS ابزاری برای مدیریت داده های ساختارمند مانند فرم درخواست مرخصی، درخواست خرید کالا و… هستند.

پس برای مدیریت یکپارچه و گردش الکترونیکی انواع اطلاعات و داده‌های سازمان به این دو ابزار در کنار یکدیگر نیاز دارید. اتوماسیون اداری و BPMS دو ابزار مکمل یکدیگر برای افزایش بهره‌وری سازمان به شمار می‌روند.

سوالات دیگر کاربران که شاید سوال شما هم باشد…

چگونه باید فرایندها را به فرایندهای کوچکتر تبدیل کرد؟

چگونه باید فرایندها را به فرایندهای کوچکتر تبدیل کرد؟

گاهی اوقات برخی فرایندها آنقدر وسیع و پیچیده تحلیل می شوند که کار اجرا و پیاده سازی آنها بسیار دشوار میشود. به دلیل وجود تسکهای فراوانی که در مدل اولیه فرایند گنجانده می شوند روال ساخت فرایندها طولانی تر و...

۴۲۶۲۳ (۰۲۱)