شرایط و تعهدات عمومی معاملات و فروش نرم‌افزار فراگستر

آخرین تاریخ بروزسانی: ۱۴۰۲/۰۷/۲۵

شرکت فراگستر پویا، با تکیه بر اصول «مشتری مداری» و «شفافیت» در ارائه محصول و خدمات خود و با اعتقاد به ضرورت آگاهی و اطلاع کلیه‌ی مشتریان از شرایط عمومی معاملات و فروش نرم‌افزار فراگستر، شرایط و تعهدات عمومی ارائه خدمات خود را به شرح ذیل اعلان می‌دارد؛ لذا صدور فاکتور فروش نرم‌افزار فراگستر برای خریدار به معنی پذیرش این سند است.

تعاریف و اصطلاحات

به منظور درک یکسان از اصطلاحات و عبارات به کار رفته در این سند، این عبارات در زیر تعریف می‎گردند:

 • فروشنده: شرکت فراگستر پویا
 • خریدار: شخصی است حقیقی یا حقوقی که در پیش فاکتور / فاکتور فروش مشخصات وی به عنوان خریدار ثبت می‌گردد.
 • نرم‌افزار فراگستر ـ سیستم: منظور نرم‌افزار اتوماسیون اداری و مدیریت فرآیندهای کسب و کار فراگستر که در شورایعالی انفورماتیک کشور به شماره ۲۰۴۹۹۳ به ثبت رسیده است.
 • بسته نرم‌افزاری: منظور نسخه ۷ تحت وب نرم‌افزار فراگستر است به همراه عناوین نرم‌افزارهای قید شده در فاکتور فروش که با ویژگی‌ها و قابلیت‌های مندرج در پیوست ۱ و مشخصات فنی ارائه شده در پیوست ۵ و با وضعیت موجود به خریدار تحویل می‌گردد.
 • کاربر ـ کاربران ـ کاربر قابل تعریف: استفاده‌کنندگان شامل کارمندان، نمایندگان و مخاطبان سازمان می‌باشند که در راستای انجام فعالیت‌های اداری روزمره و ارتباط با سایر کارمندان از نرم‌افزار استفاده می‌کنند. تعداد کلی این کاربران در پیش فاکتور / فاکتور قید شده است و برای آنها نام کاربری و رمز عبور تعریف می‌شود.
 • کاربر همزمان: کاربرانی هستند که وارد نرم‌افزار شده و در یک زمان واحد با هم مشغول کار با قسمت‌های مختلف نرم‌افزار می‌باشند.
 • نصب: به معنی قراردادن نرم‌افزار(های) موضوع فاکتور بر روی سرور مرکزی/واحد سازمان می‌باشد.
 • آموزش از راه دور: منظور از آموزش از راه دور، برگزاری دوره‌های آموزشی بر بستر اینترنت، برای کاربران معرفی شده از سوی خریدار و آشنایی آنها با امکانات و قابلیتهای عمومی نرم‌افزار و شیوه کارکردن با بخش‌های مختلف آن است که براساس مدت زمان (نفر/روز) ذکر شده در فاکتور می‌باشد. هدف از آموزش، صرفاً انتقال دانش کاربری یا راهبری نرم افزارهای ارائه شده، به کاربر است.
 • نظارت بر استقرار از راه دور: بمعنی نظارت بر عملکرد کاربران آموزش دیده شده بمنظور ورود صحیح اطلاعات پایه در سیستم و پاسخگویی و رفع اشکالات کاربری آنها براساس مدت مشخص شده در فاکتور می‌باشد.
 • نفر/روز: به معنی اختصاص یک کارشناس در یک روز کاری بمنظور ارائه خدمات نظارت بر استقرار و آموزش از راه دور می‌باشد.

شرایط و تعهدات عمومی

 1. فروشنده متعهد می‌گردد بسته نرم‌افزاری خریداری شده را بصورت رایگان تا حداکثر دو هفته پس از امضای فاکتور بر روی سرور خریدار نصب نماید.
 2. فروشنده متعهد می‌گردد آموزش غیرحضوری نحوه بهره‌برداری از نرم‌افزار(های) موضوع قرارداد به کارکنان معرفی‌شده توسط خریدار و خدمات نظارت و ارزیابی بر استقرار بصورت غیرحضوری را به مدت نفر/روز ذکر شده در فاکتور فروش و براساس شرایط مندرج در پیوست ۲ انجام دهد.
 3. فروشنده متعهد می‌گردد خدمات پشتیبانی رایگان (گارانتی) به مدت مشخص شده در فاکتور (که بصورت پیش فرض ۶ ماه است) پس از زمان اجرای بند ۱ و مطابق با شرح خدمات پیوست ۳ به خریدار ارائه نماید.
 4. پس از اتمام مدت گارانتی، خدمات پشتیبانی و نگهداری نرم‌افزار(ها) بلاانقطاع از زمان اتمام گارانتی، طی قرارداد یا فاکتور پشتیبانی که برای سال اول بعد، با توافق طرفین و نرخ نظام صنفی رایانه ای می‌باشد.
 5. فروشنده متعهد می‌گردد بصورت پیش فرض در مدت زمان (بین ۲۰ تا ۹۰ روز) کاری پروژه را به اتمام رساند مگر در مواقعی که در توافقات کتبی مدت زمان دیگری ذکر شود. بند ۴ با شرایط مربوطه به قوت خود باقی است.
 6. تاریخ شروع اجرای پروژه از تاریخ نصب بسته نرم‌افزاری می‌باشد.
 7. به کلیه صورت‌حساب‌های فروشنده، مالیات برارزش‌افزوده مطابق قانون جاری آن سال اضافه می‌گردد. همچنین موضوع فاکتور، صرفاً فروش نرم‌افزار بوده و مشمول کسور قانونی مربوط به امور پیمانکاری نمی‌گردد.
 8. فروشنده نهایت تلاش خود را در حفظ و نگهداری از تجهیزات و لوازمی که توسط خریدار جهت اجرای پروژه در اختیار وی قرار می‌گیرد، بکار می‌بندد.
 9. فروشنده فردی را با توان و تخصص لازم به‌عنوان نماینده خود ظرف مدت ۵ روز پس از امضاء قرارداد / فاکتور تعیین و به خریدار معرفی می‌نماید. نماینده معرفی‌شده به‌عنوان رابط بین فروشنده و خریدار عمل خواهد نمود. چنانچه به هر علت نماینده تغییر یابد، فروشنده قبل از تغییر، مراتب را به‌طور کتبی به خریدار اعلام می‌نماید.
 10. فروشنده تنها موظف به ارائه حق امتیاز (License) مربوط به نرم‌افزار(های) ارائه شده می‌باشد و تهیه حق امتیاز (License) سایر نرم‌افزارها مانند سیستم‌عامل ویندوز و یا پایگاه داده و غیره برعهده فروشنده نمی‌باشد و خریدار آن‌ها را از هر طریق که خود می‌داند تهیه می­نماید.
 11. تعهدات ذکر شده در این سند شامل هیچ گونه تبدیل اطلاعات (Convert) نمی شود و در صورت امکان‌پذیر بودن تبدیل اطلاعات، شرایط و هزینه‌های آن بصورت جداگانه و خارج از تعهدات این سند قابل انجام و پیگیری می‌باشد.
 12. خریدار متعهد می‌گردد جهت سهولت در کار و اجرایی شدن مراحل پروژه یک نفر نماینده مطلع و دارای علم کافی با تنفیذ حقوق ناشی از این سند و با حق امضاء ذیل اوراق تحویل پروژه را حداکثر ظرف ۵ روزبه فروشنده معرفی می‌نماید.
 13. خریدار موظف به آماده‌سازی زیرساخت بر اساس پیوست ۴ می‌باشد.
 14. خریدار امکان دسترسی به سرور جهت نصب نرم‌افزار(های) خریداری شده را در اختیار فروشنده قرار می‌دهد.
 15. خریدار موظف به تأمین به موقع اطلاعاتی است که در جهت اجرای موضوع پروژه موردنیاز فروشنده می‌باشد. (مانند چارت سازمانی، لیست پرسنل و …)
 16. خریدار متعهد به پرداخت به موقع مبلغ فاکتور به فروشنده می‌باشد.
 17. با توجه به تأمین منابع صورت گرفته در صورت خودداری یا تعلل خریدار برای استفاده از خدمات نصب و آموزش و انقضاء تاریخ بند ‏۵-، موضوع قرارداد یا فاکتور، تحویل شده قلمداد می‌گردد.
 18. پس از شروع پروژه، خریدار نمی‌تواند کل یا قسمت‌هایی از موارد مندرج در موضوع فاکتور را لغو نماید.
 19. پرداخت کلیه هزینه­‌های احتمالی و پیش‌بینی نشده ایاب و ذهاب به همراه هزینه اسکان، اقامت و پذیرایی خارج از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به عهده خریدار می‌باشد.
 20. نرم‌افزار(های) عنوان شده در موضوع فاکتور، دقیقاً منطبق با ویژگی‌های مندرج در پیوست ۱ ارائه می‌گردد و منطبق ساختن آن با سلایق خریدار (customization) مستلزم بررسی و اعلام هزینه توسط فروشنده و پرداخت هزینه‌های مربوطه از سوی خریدار می‌باشد.
 21. چنانچه خریدار در طول مدت پشتیبانی رایگان، از محصول یا سرویس دیگری در قالب خرید طی دوره استفاده نماید، مبلغ فاکتورهای بعدی در محاسبه قرارداد یا فاکتور پشتیبانی سالانه لحاظ خواهد شد.
 22. فروشنده مسئولیتی در قبال ورود اطلاعات خریدار به نرم‌افزار(های) موضوع فاکتور (Data Entry) نخواهد داشت و خریدار نمی‌تواند وارد نکردن اطلاعات یا واردکردن ناقص اطلاعات به نرم‌افزار(ها) را به معنای عدم راه‌اندازی نرم‌افزار(ها) تلقی نماید.
 23. به‌کارگیری تمهیدات حفاظتی و امنیتی برای پیشگیری از وقوع حوادث امنیتی مانند اختلال درداده‌ها، تخریب اطلاعات و همچنین رفع اشکالات شبکه، نرم‌افزارهای سیستم‌عامل و کاربردی دیگر به عهده فروشنده نخواهد بود.
 24. طرفین متعهد می‌گردند در طول مدت پروژه و تا ۲ سال پس ‌ازاین معامله، به هیچ وجه با کارکنان طرف دیگر هیچ نوع همکاری از قبیل قرارداد استخدامی، پاره وقت، مشاوره و … (مگر با توافق کتبی طرفین) نداشته باشند. در این صورت ملزم به پرداخت خسارات وارده به طرف مقابل می‌باشند.
 25. طبق موارد ذکرشده جهت اطلاع‌رسانی، مهلت پاسخگویی و اظهارنظر در مورد هر یک از مکاتبات انجام‌شده حداکثر ۱۰ روز از تاریخ ارسال خواهد بود در غیر این صورت موارد تائید شده تلقی خواهد شد.
 26. درصورتی‌که در حین اجرای پروژه، هر یک از طرفین ضرورت تغییراتی را در شرایط معامله احساس نماید موظف است موضوع را کتباً به‌طرف مقابل اعلام نماید و طرف مقابل می‌بایست موضوع درخواست شده را در اسرع وقت رسیدگی و نتیجه را ظرف ۱۰ روز به‌طرف دیگر اطلاع دهد. چنانچه توافقی در این زمینه حاصل نگردد، پروژه بدون تغییر ادامه خواهد یافت. درهرصورت، هرگونه تغییر در معامله طی یک الحاقیه جداگانه که به تائید طرفین برسد صورت خواهد گرفت.
 27. در صورت بروز هرگونه اختلاف، بدواً موضوع از طریق مذاکره حل و فصل می­گردد. در صورت عدم نتیجه‌بخش بودن مذاکره، کمیته­ای مرکب از نماینده فروشنده، نماینده خریدار و یک نفر داور مرضی­الطرفین تشکیل و رأی این کمیته مبنای عمل خواهد بود. در صورت عدم حصول نتیجه، رأی مراجع قضایی جمهوری اسلامی ایران برای طرفین لازم‌الاجرا خواهد بود.
 28. در صورت بروز حوادث غیرمترقبه از قبیل جنگ، شورش، اعتصاب، زلزله، آتش‌سوزی و حوادثی که جلوگیری از بروز آن‌ها خارج از حیطه انسان است و تداوم شرایط ناشی از آن به مدت بیش از یک ماه، که موجب بروز خسارت به طرفین یا عدم ایفاء تعهدات می‌گردد، طرفین می‌توانند بااطلاع کتبی و اخذ توافق یکدیگر معامله را خاتمه نمایند. در این صورت هیچ‌کدام از طرفین هیچ‌گونه ادعایی نسبت به یکدیگر نخواهند داشت.
 29. طرفین حق افشای اسرار تجاری و اقتصادی (مطابق تعریف ماده ۶۵ قانون تجارت الکترونیکی) طرف مقابل که به‌واسطه اجرای این معامله به دست آورده‌اند را نخواهند داشت. هرگونه اهمال و سهل‌انگاری و تقصیر در اجرای این بند از معامله، طرف خاطی را ملزم به جبران خسارت‌های به وجود آمده برای طرف مقابل خواهد کرد.
 30. حق امتیاز (کپی‌رایت) نرم‌افزار(های) موضوع فاکتور متعلق به فروشنده است و لذا فروشنده دانش فنی و تکنولوژی، سورس و مستندات فنی و تحلیلی نرم‌افزار(های) موضوع فاکتور را به خریدار منتقل نمی‌نماید و فقط یک نسخه اجرایی معتبر و قابل پشتیبانی را به خریدار ارائه می­نماید.
 31. غیر از موارد ذکرشده در این سند معامله در شرایط زیر قابل خاتمه می‌باشد.
  • براساس توافق طرفین
  • درصورتی‌که فروشنده از اجرای موضوع فاکتور کتباً انصراف نماید، می­بایست پس از تهیه و امضاء صورتجلسه ختم معامله با خریدار، تمامی وجوه و چک­های دریافتی از خریدار را به خریدار عودت نماید.
  • درصورتی‌که خریدار مبالغ درج شده در فاکتور فروش را نهایت ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ فاکتور تسویه ننماید و یا شرایط لازم برای آغاز و یا اجرای موضوع فاکتور را فراهم نکند، فروشنده این حق را خواهد داشت که ضمن خاتمه معامله، خسارات وارده را از جهت اتلاف وقت و تجهیزات و سرمایه از خریدار دریافت نماید.
 32. این سند و پیوست‌های آن‌یک مجموعه جامع و یکپارچه‌ای را تشکیل می‌دهند که بین طرفین موردتوافق قرارگرفته است.
 33. موارد ذکر شده در این سند، جایگزین کلیه نامه‌ها، مکاتبات و مذاکرات شفاهی قبلی که تاکنون بین طرفین در ارتباط با موضوع فاکتور وجود داشته است، می‌گردد.
۴۲۶۲۳ (۰۲۱)