نامه های عطف و پیرو به چه معنی می‌باشد؟

جلسه ششم | نامه های عطف و پیرو به چه معنی می‌باشد؟

در جلسه پنجم آموزش اتوماسیون‌ اداری راجع به کاربرد رعایت سلسله مراتب در سازمان توضیح دادیم. در این جلسه به بررسی موضوع مهمی که در مکاتبات اداری بسیار حائز اهمیت هست یعنی ( عطف و پیرو ) خواهیم پرداخت.

گاهی اوقات در اتوماسیون اداری نامه‌ای که از سازمان صادر می‌گردد ممکن است که در سازمان گیرنده سابقه داشته باشد یا در پاسخ‌نامه طرف مکاتبه فرستاده شود. در این صورت ازنظر امکان کنترل گردش نامه و به دست آوردن سوابق آن ضرورت دارد به شماره‌های مکاتبات و نامه‌های طرف گیرنده اشاره شود در این صورت:

اگر نامه در پاسخ‌نامه طرف مکاتبه صادر گردد بعد از ذکر عنوان شماره و تاریخ‌نامه گیرنده به این شرح قید می‌گردد:

  • در پاسخ ‌نامه شماره … مورخ …
  • عطف به نامه شماره … مورخ …

هرگاه نامه در دنباله مکاتبات گذشته فرستنده نامه باشد و بعد از آخرین مکاتبه نامه‌ای از گیرنده دریافت نشده باشد  بعد از عنوان به این شرح انشاء می‌گردد:

  • در تعقیب‌ نامه شماره … مورخ…
  • پیرو نامه شماره … مورخ …

ذکر شماره نامه به متصدیان کنترل گردش نامه و بایگانی‌ها این امکان را می‌دهد که به‌سرعت و به سهولت به پرونده و سوابق مربوطه دسترسی پیدا کنند.

امیدواریم مفهوم عطف و پیرو برای شما مفید واقع شده باشد.

 

 

در ویدیوی آموزشی روبرو اصول نامه نگاری نامه‌های اداری شامل: فرایند ثبت و ارسال نامه، فرایند ورود نامه به سازمان، فرایند گردش مکاتبات در سازمان (ارجاع نامه)، فرایند صدورنامه (پاسخ) توضیح داده شده است. جهت دریافت فایل کامل میتوانید فرم زیر را پر کنید.

 

 

دانلود فایل آموزش اصول نامه نگاری اداری

 

جهت دانلود فایل اصول نامه نگاری لطفا فرم زیر را پر کنید

لطفا صبر کنید

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Got Something To Say: