شرح فرآیند درخواست خدمات IT

زمان تقریبی مطالعه: ۳ دقیقه

همراهان عزیز وبلاگ فراگستر، بنا به درخواست تعداد زیادی از کاربران، در نظر داریم طی چند جلسه کوتاه، نمونه های پرکاربرد مدلهای فرآیندی که تاکنون در سازمان پیاده سازی و اجرا شده اند را بصورت کامل خدمتتان ارائه دهیم.

 هدف از این جلسات آموزشی، آشنایی شما با چند مثال کاربردی و عملی، پس از گذراندن دوره های آشنایی با “زبان مدلسازی فرآیندها BPMN” و “نحوه مدلسازی فرآیندها” میباشد؛ تا بتوانید آموخته های خود را تکمیل و یا تصحیح نمایید.

در این جلسه میخواهیم فرآیند “درخواست خدمات IT” را به عنوان یکی از فرآیندهای پرکاربرد اجرا شده در سازمان ها بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

مدل فرآیند درخواست خدمات IT

مدل فرآیند درخواست خدمات IT

در شکل بالا مدل فرآیند “درخواست خدمات IT” را که با استاندارد BPMN ترسیم شده است مشاهده میکنید.شرح این مدل در ادامه توضیح داده شده است.

شرح فرآیند
طبق مدل فرایندی بالا، ابتدا درخواست کننده اقدام به “ثبت درخواست خدمات IT” می نماید، سپس واحد IT اقدام به بررسی و نتیجه به درخواست کننده اعلام می گردد.

ثبت درخواست خدمات
درخواست کننده نوع درخواست خود را انتخاب می نماید، سپس اقدام به “ثبت درخواست خدمات IT” مینماید؛ سیستم بنا بر نوع درخواست که می تواند سخت افزار/شبکه یا نرم‌افزار باشد، درخواست را به کارشناس ذی صلاح ارجاع میدهد.

بررسی و اقدام واحد IT
واحد فناوری اطلاعات اقدام به بررسی درخواست نموده و درصورتی‌که درخواست قابل انجام باشد نتیجه به درخواست کننده اعلام میشود مینماید و در غیر این صورت دلیل عدم رد درخواست به وی اطلاع داده میشود.
اگر درخواست نیازمند اقدامات متعدد باشد، پس از انجام هر اقدام نتیجه کار در لیست تاییدات ذخیره‌شده و تا زمان رسیدن به حصول نتیجه این عمل تکرار میشود.

 تأیید اقدام خدمات IT
پس از اتمام اقدامات لازم توسط کارشناسان فناوری اطلاعات، مسئول پیگیری درخواست بررسی می نماید که آیا درخواست به نتیجه رسیده است و یا نیازمند اقدامات بیشتری توسط واحد فناوری اطلاعات میباشد؛ در صورت به حصول رسیدن نتیجه، فرایند به اتمام میرسد.

فرم فرآیند مربوط به “درخواست خدمات IT” طبق توضیحات ارائه شده در بالا را در شکل زیر مشاهده میکنید

فرم فرآیند درخواست خدمات IT

فرم فرآیند درخواست خدمات IT

 

 

برای راحتی دسترسی شما به مطالب آموزشی، سعی میکنیم هر جلسه را در قالب یک فایل pdf در انتهای آن ارائه کنیم تا اگر دوستانی در زمان آموزش نتوانستند مطالب را دنبال کنند، به صورت مجتمع و یکجا مطالب را مطالعه کنند.

———————————————————————————————————————————————————————————————————–

آن دسته از دوستانی که علاقه مند به دریافت این آموزش ها از طریق گوشی موبایل خود هستند میتوانند از طریق کانال تلگرام آکادمی BPM  این آموزش ها را دنبال کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*