مراحل اجرای BPR در یک سازمان چیست؟

مراحل اجرای BPR در یک سازمان چیست؟

برای اجرای پروژه BPR در یک سازمان باید مراحل زیر طی شود:

۱-   تعیین اهداف کلیدی پروژه:

        هر پروژه BPR حول مسائل و مشکلات اجرایی، موضوع رقابت، یا فشار از سوی شرکای تجاری در یک زنجیره ارتباطات بین سازمانها آغاز می‌شود. ممکن است به دلیل جستجوی یک ارزش بالاتر در یکی از اهداف سازمان از قبیل خدمات مشتری این نوع سیستم اجرا گردد. نشانه اجرای این مرحله، صورتجلسات مربوط به مباحث و مذاکرات آن و تهیه موضوع نهایی و هدف برای این پروژه است.

۲-   تشکیل هسته اصلی BPR و سازماندهی پروژه:

       در این مرحله فرآیندهایی که بایستی مهندسی مجدد در مورد آنها اجرا شود انتخاب می‌شوند و گروههای کاری سازمانی تشکیل شده و توجیحات مناسب گروهها به انجام می‌رسد.

۳-   بررسی راهکارها:

       در این مرحله، راهکارهای جدید برای اجرای فرآیندهای انتخابی پیشنهاد، بررسی و ارزیابی می گردد. وضعیت جدید ممکن است با روشهای دیگر رقبا مقایسه گردد. در این مرحله مقدمات اجرای طراحی مجدد فرآیندها آماده می گردد.

۴- اجرا و تغییرات سازمانی:

این مرحله, دشوارترین مرحله برای اجرای BPR می باشد و شامل آموزش پرسنل و در صورت امکان تجهیز مهارتهای جدید و آمادگی برای توجیه و اثبات منافع تغییرات پیشنهادی در صورت مقاومت عوامل اجرایی مربوطه و یا آنهایی که تحت تأثیر این تغییرات قرار می گیرند می باشد. با توجه ضرورت‌های مرتبط با اجرای پروژه و پیاده سازی سیستم با همراهی کارشناسان سازمان، جلب مشارکت و حمایت مدیران ارشد و میانی و نیز نیروهای کارشناسی سازمان در تمامی مراحل اجرایی پروژه الزامی است. بدین منظور در مراحل مختلف کار، آموزش‌ها شامل آموزش‌های عمومی، آموزش‌های تخصصی تکنیک‌ها و ابزارهای متداول در سیستم BPR، آموزش‌های مرتبط با مستندسازی و غیره برنامه ریزی و اجرا می‌گردد. به علاوه، اقدامات ترویجی نیز به عنوان آموزش غیرمستقیم باید درنظر گرفته شوند.

۵- ارزیابی پروژه:

پس از اجرا و پیاده‌سازی سیستم، نیاز به تحلیل اثربخشی و مفید بودن سیستم در ارتقاء کیفی سازمان‌ وجود دارد. در این مرحله، ارزیابی های لازم باید انجام شود. براساس نتایج حاصله، نقاط ضعف و قوت مشخص شده و تلاش در جهت بهبود آنها از طریق ارائه راهکارها صورت می‌گیرد.

برای راحتی دسترسی شما به مطالب آموزشی، سعی میکنیم هر جلسه را در قالب یک فایل pdf در انتهای آن ارائه کنیم تا اگر دوستانی در زمان آموزش نتوانستند مطالب را دنبال کنند، به صورت مجتمع و یکجا مطالب را مطالعه کنند.

———————————————————————————————————————————————————————————————————–

آن دسته از دوستانی که علاقه مند به دریافت این آموزش ها از طریق گوشی موبایل خود هستند میتوانند از طریق کانال تلگرام آکادمی BPM  این آموزش ها را دنبال کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: