BPMS فراگستر از چه گزارش­‌سازهایی پشتیبانی می­کند؟

همانطور که میدانید نرم افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار فراگستر (BPMS) یک ابزار به معنای واقعی برای طراحی، اجرا، پایش،کنترل و بهبود فرایندهای سازمان میباشد. این نرم‌افزار حاکمیتی را درسازمان برای افزایش چابکی و کارایی فراهم میاورد و به سازمان اجازه میدهد بتواند عملیات سازمان را با اهداف راهبردی، هم راستا نماید.

در این راستا، یکی از بخشهای مهم و کاربردی نرم افزار BPMS، سیستم گزارش ساز آن است که استفاده از آن کمک شایانی به مدیران و کاربران سازمان میکند تا بتوانند گزارشهای اختصاصی حاصل از عملیات و فعالیتهای مختلف گردشهای کاری را بگونه ای سریع، هوشمند و منسجم با اشکال مختلف و مورد دلخواه و با محدودیتهای خاص طراحی و سپس تحلیل نمایند و از نتایج آن برای تصمیم گیری و بهبود فرآیندهای موجود استفاده نمایند.

حال سوالی که اینجا برای اکثر کاربران این نرم افزار مطرح میشود این است که در BPMS فراگستر از چه ابزار گزارش ­سازی می­توانیم استفاده کنیم؟

از آنجا که گزارش­گیری مهمترین بخش هر فرایند است لذا انتخاب نرم­ افزار گزارش سازی که در عین قدرت در ساخت گزارش­های پیچیده، کار کردن با آن راحت باشد بهترین گزینه محسوب می­شود.

هر چند در برخی مواقع افراد بر روی یک نرم ­افزار گزارش ­ساز تسلط دارند و گزارش­های سازمانی خود را با آن انجام می­دهند، ولی سوال اکثر کاربرانمان این است که آیا می­توان گزارش­های ساخته شده­ خود را، در نرم افزار BPMS فراگستر نمایش داد؟

پاسخ ما به این دسته از کاربران این است که در صورتی که سازمان شما دارای Report Server مجزا ­باشد، می­توانید از هر موتور گزارش­ سازی که Report Server شما از آن پشتیبانی کند در BPMS فراگستر استفاده نمایید و در صورتی که Report Server مجزا ­نداشته باشید، کارتابل اتوماسیون اداری فراگستر از گزارش­ سازهای  Stimulsoft و SSRS پشتیبانی می­کند.

همانطور که در تصویر زیر هم مشاهده میکنید، تمام اطلاعات پروژه BPMS در جداول قابل مشاهده در SQL Server  ذخیره می­شوند، از آنجایی که تمامی گزارش­ سازها توانایی گزارش­گیری از SQL Server را دارند، می‌توان از تمامی موتورهای گزارش ­ساز موجود استفاده نمود.

تصویر 1 پایگاه داده BPMS

تصویر ۱ پایگاه داده BPMS

پس از اینکه گزارش­ها تهیه شد باید بتوان بوسیله یک Report Server، گزارش­ها را مدیریت نمود، سطح دسترسی داد و آن­ها را در محیط وب نمایش داد.

Report Server فراگستر که به عنوان یک زیرسیستم در کارتابل وجود دارد، از دو گزارش ساز قدرتمند در سیستم های خود پشتیبانی میکند.

StimulSoft

StimulReport گزارش­ ساز قدرتمندی است که می­توان از آن برای ساخت گزارش­های پویای تحت وب و ویندوز استفاده نمود. گزارشها را می توان بصورت Wizard  (بصری) و بسیار کاربرپسند طراحی کرد. شما در این برنامه می توانید مستقیما از جدولهای داخل پایگاه داده گزارش گیری کنید و یا با ارسال پارامتر از درون برنامه آنرا اجرایی کنید.

استفاده از گزارش ­ساز StimulSoft مزایای زیر را به همراه دارد:

  1. محیط طراحی آن شبیه به Microsoft Word و یادگیری آن آسان است.
  2. دارای محیط طراحی فارسی است و بصورت پیش فرض دارای توابع Persian برای کار با اعداد و رشته ­ها است.
  3. طراحی و اجرای گزارش ­ساز Stimulsoft نیاز به نصب هیچ پیش­نیاز نرم ­افزاری در سرور و کلاینت نیست.

 

تصویر 2 - نمونه ای از گزارش با StimulSoft

تصویر ۲- نمونه ای از گزارش با StimulSoft

 

SQL Server Reporting Service – SSRS

SSRS گزارش ­ساز پیش­فرض مایکروسافت می­باشدکه با SQL Server و Visual Studio هماهنگ (Integrate) است.

استفاده از گزارش­ ساز SSRS مزایای زیر را دارد:

  1. گزارش ساز پیش­فرض SQL و Visual Studio می­باشد.
  2. متخصصین Microsoft BI اغلب با گزارش­ساز SSRS آشنا می­باشند.

با مقایسه دو ابزار گزارش ساز فوق، پیشنهاد فراگستر استفاده از گزارش­‌ساز StimulSoft است چرا که هم کار کردن با این نرم افزار راحتتر است و هم می توان فایل­های آنرا براحتی جابجا نمود و نیازی به Run بودن سرویس در سمت سرور نیست.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: