نقاط بحرانی در تصمیم گیری عملیاتی

نقاط بحرانی در تصمیم گیری عملیاتی

تصمیم گیری در نقاط بحرانی همیشه نقطه تلاقی موفقیت ها و شکست های بزرگ هستند.

بحران را می توان شرایط غیر عادی دانست که در آن مشکلات ناگهانی و پیش بینی ناپذیری پدید می آید که به تصمیم گیری فوری نیاز دارند و در چنین شرایطی، ضوابط، هنجارها و قوانین مرسوم دیگر کارساز نیست و پیش بینی موفقیت یا شکست در اینگونه تصمیم گیری‌ها قابل پیش بینی نیست.

در پروژه های تجاری تصمیم گیری صحیح ضامن تحویل مطلوب پروژه است. گاهی اوقات به دلایلی نیاز به تصمیماتی است که ممکن است مانند تیغ دولبه باشند. یا ما را از فرش به عرش برسانند یا از همان جایگایی که هستیم به اعماق دره پرتاب کنند.​

نقاط بحرانی تصمیم گیری همیشه نقطه تلاقی موفقیت ها و شکست های بزرگ هستند. نقاط بحرانی اغلب مبنای زمانی یا مالی دارند اما در مقیاس بسیار بزرگ.

موفقیت تصمیم گیری در نقاط بحرانی باعث کسب درآمد زیاد، کاهش زمان پروژه یا افزایش فروش می شود. در جهت عکس نیز زیان غیر قابل پیش بینی، غرق شدن در پروژه یا کاهش فروش را به همراه دارد.

مدیران پروژه اغلب علاقه ای به تصمیم گیری در نقاط بحرانی ندارند و سعی می کنند از ورود به این نقاط اجتناب کنند. اما گاهی تصمیم گیری با شرایط بحرانی ضروری است.

در این نوع تصمیم گیری دو عامل می تواند به شدت بر نحوه تصمیم گیری و متعاقب آن نتیجه تصمیم اثر گذار باشد.

  • اول ریسک پذیری مجموعه یا سازمانی است که تصمیم گیرنده به آن تعلق دارد. به عبارت دیگر سازمان تصمیم گیرنده تا چه میزان حاضر است در صورت شکست هزینه و زمان صرف نماید.
  • دوم حدود اختیارات تصمیم گیرنده است به این معنا که تا چه میزان در صورت شکست می تواند از منابع سازمان برای جبران مافات استفاده کند.

در انتها باز باید بگوییم که موفقیت تصمیم گیری در نقاط بحرانی موفقیت بسیار بزرگ و شیرین و شکست تصمیم گیری در نقاط بحرانی شکستی بسیار تلخ و سنگین است.

موفقیت تصمیم گیری در نقاط بحرانی بر جلب رضایتمندی مشتریان بی تاثیر نیست . ارتقاء سطح رضایتمندی مشتری به همان مقدار که باعث افزایش فروش محصول و ارتقاء سودآوری سازمان می شود، عدم رضایت نیز می تواند نتیجه عکس را موجب شود. افزایش رضایت بر تمام ابعاد سازمان تاثیر می گذارند. با این وجود کسب رضایت مشتریان همیشه اصلی ترین هدف مدیران و کارکنان در تولید و ارائه محصولاتفراگستر بوده است. همچنانکه رضایتنامه‌های مشتریان فراگستر گویای این ادعاست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: