مدل های فرآیند عملیاتی (جلسه ۱۰)

مدل های فرآیند عملیاتی (جلسه ۱۰)

در این آموزش در خصوص رویه فرآیند های عملیاتی صحبت خواهیم کرد. در دوره های قبلی مفصل در خصوص فرآیند های استراتژیک صحبت شد. در این بخش خواهیم گفتم ایده اصلی سطح  چیست و رویه آن را توضیح خواهیم داد. برای مشاهده محتوای آموزشی روی لینک موجود در انتهای صفحه کلیک کنید. فایل PDF در این صفحه پس از باز شدن قابل دانلود است.

رویه 

✔ مدل فرایند در سطح  ۲باید به اندازه کافی دقیق باشد اما اجازه ندارد که پیچیده نیز باشد.

✔ این بحث باعث ایجاد یک تناقض میشود، زیرا اگر بخواهیم چیزی را دقیق توضیح دهیم چه در قالب دیاگرام یا به صورت شفاهی، کمی پیچیدگی همراه خود خواهد آورد.

✔ تنها شانسی که داریم تا این مشکل را رفع نماییم این است که برای هر نقش یک محدوده مشخص قرار دهیم و از بقیه چشم پوشی نماییم، مانند شکل زیر .

✔ این محدوده بیشتر در ارتباط با مشارکت کنندگان است. فرایند میداند که چه کاری باید انجام دهد، چه موقع نوبت بقیه هست و تا چه زمانی میبایست منتظر بماند تا این کارها به اتمام برسند.

✔ به طورهمزمان با جزئیات فرایند دیگر شرکت کنندگان نیز درگیر نمیشود تا دیاگرام پیچیده شود.

 

نقش ها و محدوده آنها در سطح 2

نقش ها و محدوده آنها در سطح ۲

ایده اصلی سطح  ۲ از اینرو این است که یک تفاوت بدون تضاد را بین رهبری و هم آوایی ایجاد نماید. لذا هر شرکت کننده مجموعه مربوط به خود را دارد که در آن فرایند تا حدی گسترده نشان داده میشود که برای این شرکت کننده اتفاق میافتد.

✔ همانطور که میدانیم هر مجموعه، فرایندی که مربوط به آن هست را به نمایش میگذارد.

 ✔ دیاگرام همکاری که در آن ارتباط فرایندها نشان داده میشود، بین آنالیزورهای فرایند بسیار محبوب است و باید به نحوی باشد که با پیچیدگی این نوع نمایش بتواند مواجه شود.

 ✔ برای موتور فرایند یک مشارکت کننده را وارد میکنیم و برای آن مجموعه خودش را تخصیص میدهیم.

✔ این مجموعه در کانون توجه موتور فرایند است. سپس از رویکرد اصلی   BPMNپیروی میکنیم، که در آن هر مجموعه یک رهبر دارد و میتواند فرایند داخل آن را هدایت کند.

✔نکته در اینجا این است که   BPMNبه موتور فرایند فکر میکند و ما به موتورهای فرایند انسانی!

 

متنوع سازی در کنار ایجاد محدوده های مشخص نیز حائز اهمیت هستند، زیرا در عمل تمام فرایند توسط موتورهای فرایند به بهترین نحو هدایت میشوند.

همیشه قسمت هایی وجود دارند که توسط کسانی که فعالیت ها را انجام میدهند به صورت یکنواخت تعیین و اجرا میشوند. اگر بخواهیم تمام فرایند را به تصویر بکشیم، باید این واقعیت را نیز در مدل فرایند لحاظ کنیم.

از این رو این کار را انجام میدهیم تا مشارکت کنندگان اعم از انسانی و ماشینی مجموعه خاص خود را داشته باشند.

 

❓اما چطور میتوانیم به این مدل دست پیدا کنیم؟

این نقش را آنالیزور فرایند ایفا میکند. او باید BPMN را کاملا درک کرده باشد و در موقعیتی نیز باشد که فرایند را از دید مشارکت کنندگان مختلف مدلسازی کند. اگر فرایند  SOLLمیخواهد در یک موتور فرایند اجرا شود، میبایست مدل از سطح اجرا ۱به سطح  ۳توسعه پیدا کند.

این عمل میتواند طی قدمهای زیر اجرا شود:

  • توضیح فرایندهای  SOLL در سطح  ۱ .
  •  اجرا مسیرها درمجموعه های مختلف .
  •  مدلسازی فرایندها  SOLLاز دید مشارکت کنندگان مختلف. این کار میبایست با مدیر فرایند و خود شرکت کنندگان صورت گیرد.
  • مدلسازی اینکه کدام قدمهای شرکت کنندگان باید در کدام نوع توسط موتور فرایند پشتیبانی گردد. این کار نیز با حضور مدیر و شرکت کنندگان صورت میگیرد.
  •  مدلسازی اساسی فرایندها از دید موتور فرایند، تا آنجایی که موتور فرایند بتواند از فرایند مشارکت کنندگان منتج شود.
  • توضیح و مستندسازی دیگر انتظارات مانند نمادها، اطلاعات و قواعد کسب وکار. اینها حول مدل فرایند گروه بندی میشوند که در آن به نمادهای مربوطه در BPD ارجاع داده میشوند.

 

دهمین جلسه از دوره “نحوه مدلسازی فرآیندها” به پایان رسید. از اینکه تا به اینجای کار با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

برای راحتی دسترسی شما به مطالب آموزشی، سعی میکنیم هر جلسه را در قالب یک فایل pdf در انتهای آن ارائه کنیم تا اگر دوستانی در زمان آموزش نتوانستند مطالب را دنبال کنند، به صورت مجتمع و یکجا مطالب را مطالعه کنند.

 

سری مقالات آموزش مدلسازی فرآیند براساس چهارچوب کاموندا caBPMN (سطح ۲ – عملیاتی):

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————–

آن دسته از دوستانی که علاقه مند به دریافت این آموزش ها از طریق گوشی موبایل خود هستند میتوانند از طریق کانال تلگرام آکادمی BPM  این آموزش ها را دنبال کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: