مدل های فرآیند عملیاتی (جلسه ۱۵)

مدل های فرآیند عملیاتی (جلسه ۱۵)

در ادامه جلسه قبل به بررسی سطح سوم از چهارچوب کاموندا میپردازیم. با ما همراه باشید…..

دیگر انتظارات

آیا موتور فرایند ما تنها با استفاده از BPDهای نشان داده شده، میتواند تمام الزامات تکنیکی را انجام دهد؟ با احتمال کم. موضوعات مختلفی هستند که باید توضیح داده شوند. برای مثال در ارتباط با نشان هایی که باید نمایش داده شوند یا اطلاعات دقیق در یک خبر موقعیت شغلی و آگهی آن. در اینجا با انتظارات سنتی که در هر نرم افزار اتفاق میافتند سر و کار داریم.

این انتظارات مستقیماً شامل منطق فرایند، زمانی که با آنها در ارتباط هستند نمیشود. لذا پیشنهاد میکنیم این انتظارات مستقیماً در BPMN مستندسازی نشوند و در عوض به یک موقعیت مناسب به موتور فرایند لینک شوند، به طوریکه فرایند، نقطه شروع جهت مستندسازی انتظارات را نشان دهد. این چنین ارتباط و لینکی تنها زمانی برقرار میشود که ابزار BPMN از آن پشتیبانی نماید. در شکل زیر انتظاراتی را که در پروژه ها با بکارگیری فرایند تکنیکی به وجود می‌آیند را دسته‌بندی کردیم.

انتظارات برای به کارگیری فرایند تکنیکیژ

انتظارات برای به کارگیری فرایند تکنیکیژ

 

در کنار BPMN در پروژه های خودمان نیز اغلب از طرحهای گرافیکی، دیاگرامهای کلاسیک، جدولهای تصمیم گیری و متنهای عمومی استفاده میکنیم تا این انتظارات را مستندسازی نماییم. در مثال «آگهی موقعیت شغلی،» طرحهای الگو و نامه های تاییدیه به همراه تخصیص آنها به اجزای مدل فرایند را در شکل زیر مشاهده میکنید.

طرح الگوها و ایمیل برای آگهی موقعیت شغلی

طرح الگوها و ایمیل برای آگهی موقعیت شغلی

 

گاهی اوقات میتوان اجزای راهنما را که باید در الگوها ارائه شوند را از مجموعه شرکت کنندگان بدست آورد. برای مثال میدانیم که فالکو میتواند شرح شغل را تایید یا آن را برای اصلاح ارسال کند، که در قاعده به یک گزینه اختیاری در الگو منجر میشود. در این حالت باید ابتدا کانال اعلان شغلی تعیین شود، که این کار دوباره از مجموعه مربوط به کرستین منتج میشود.

پانزدهمین جلسه از دوره “نحوه مدلسازی فرآیندها” به پایان رسید. از اینکه تا به اینجای کار با ما همراه بودید، سپاسگزاریم.

برای راحتی دسترسی شما به مطالب آموزشی این کانال، سعی میکنیم هر جلسه را در قالب یک فایل pdf در انتهای آن ارائه کنیم تا اگر دوستانی در زمان آموزش نتوانستند مطالب را دنبال کنند، به صورت مجتمع و یکجا مطالب را مطالعه کنند.

 

 

سری مقالات آموزش مدلسازی فرآیند براساس چهارچوب کاموندا caBPMN (سطح ۲ – عملیاتی):

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————–

آن دسته از دوستانی که علاقه مند به دریافت این آموزش ها از طریق گوشی موبایل خود هستند میتوانند از طریق کانال تلگرام آکادمی BPM  این آموزش ها را دنبال کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: