نرم افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPMS) چیست؟

نرم افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPMS) چیست؟

نرم افزار مدیریت فرآیندهای کاری یا همان BPMS راهکاری است که فرآیندهای سنتی سازمان را با استفاده از ابزارهای مختلف به فرآیندی الکترونیکی تبدیل می کند. این فناوری جدید به سرعت جایگاه تاثیرگذار خود را در دنیای نرم افزار و بخصوص مدیریت اطلاعات پیدا کرد. به کمک سیستم مدیریت فرآیندهای کاری به سادگی و با سرعت، روال کاری سازمان را با استفاده از زبان گرافیکی ترسیم، و بدون نیاز به دانش برنامه نویسی آن را به نرم افزار تحت وب تبدیل می کنید.

راهکار BPMS کمک می کند تا ایده های مدیریتی خود را به راحتی به نرم افزار تبدیل کنید. به طور کلی، نرم افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار (BPMS) راه حلی ارائه می کند تا بدون داشتن تیم تولید نرم افزار و صرف هزینه های فراوان برای آن، ایده های نرم افزاری خود را در سازمان پیاده کنید.

چرا به نرم افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار نیاز است؟

با توجه به تغییرات وسیع، سریع و روزافزون محیط سازمان ها، عمل کردن به شیوه های غیرمکانیزه و سنتی پاسخگوی نیازهای سازمان ها نخواهد بود. انجام امور به روش دستی موجب می شود فرآیندهای کاری در سازمان ها در مدت زمان طولانی تری انجام شود و در نتیجه سازمان همگام با سرعت تغییراتش تغییر نکند. بعلاوه سازمان نیازمند هزینه های اجرایی و زمان اجرای بیشتری نیز خواهد بود.

بهترین راهکار برای حل این مشکل، مکانیزاسیون این فرآیندها در سازمان است. راه اندازی نرم افزارهای تحت وب راه حلی ریشه ای برای جلوگیری از تکرار این مشکلات در سازمان خواهد بود. با این حال، راه اندازی و بکارگیری یک تیم برنامه نویسی کار ساده ای نیست و هزینه های آن برای سازمان ها مقرون به صرفه نخواهد بود.

در همین نقطه است که BPMS نقش خود را ایفا می کند و با صرف حداقل هزینه و زمان از سازمان، بدون نیاز به تیم یا دانش برنامه نویسی فرآیندهای سازمانی را مکانیزه می نماید.

 

نرم افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار فراگستر چه چیزهایی ارائه می کند؟

 نرم افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار فراگستر چه چیزهایی ارائه می کند؟

مدل اولیه ی فرآیند در BPMS براساس زبان BPMN ترسیم می شود و بعد از آن، مدل داده ای فیلدهای مورد نیاز در فرم ها طراحی می شوند. سیستم BPMS فراگستر از کاملترین و استانداردترین زبان مدل سازی، یعنی BPMN 2-0 استفاده می کند. امکان فرم سازی به سادگی هر چه تمام تر و فقط با Drag&Drop کردن فیلد ها نیز یکی از مزایای این سیستم به حساب می آید.

فرآیند ساخت یا ایجاد هرگونه تغییر در نرم افزار ساخته شده در نرم افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار فراگستر بسیار ساده و سریع است.

در این نرم افزار امکان ایجاد نگارش های مختلفی از فرآیندهای سازمانی (versioning) را خواهید داشت. امنیت بسیار بالا، قیمت ناچیز در برابر نرم افزارهای مشابه خارجی، پشتیبانی از معماری سرویس گرا SOA و در کنار تمامی این موارد داشتن UX فوق العاده و کاربرپسند، این نرم افزار را متمایز کرده است. تیم اجرایی پروژه های BPMS با بیش از ۱۵۰۰ مورد تجربه ی موفق در پیاده سازی این نرم افزار، فراگستر را تبدیل به رهبر بازار BPMS کشور کرده است.

 

مراحل پیاده سازی فرآیندها در BPMS چگونه است؟

در مرحله اول کاربران می توانند با کمک ابزار Process Modeler نمودارهای پیچیده و چندسطحی مورد نیاز خود را طراحی کنند. در این ابزار امکان تعریف شرط برای آغاز فعالیت ها، تعریف زیرفرآیندهای متعدد، استفاده از الگوهای تصمیم  گیری مختلف و قابلیت های مختلف دیگری را نیز دارید.

 در گام بعد مدل ذخیره ی اطلاعات مشخص می شود. همچنین می توانید اطلاعات را از سایر پایگاه های داده به صورت Replicated Entity (هنگامی که سرور در دسترس نیست) بازخوانی کنید.

بعد از تعیین مدل ذخیره اطلاعات میتوانید این مدل داده ها را بر روی فرم ها پیاده کنید. امکان ساخت فرم به کمک Drag&Drop کار را برای کاربران ساده تر از همیشه کرده است. ساخت فرم نیز کاملا تحت وب بوده و با مرورگرهای مختلفی سازگاری دارد.

در مرحله چهارم قوانین و شروط لازم را مشخص کنید. هرچند امکان تعریف شروط به سادگی و با نمادهای گرافیکی فراهم شده است اما کاربر نیز میتواند در صورت داشتن دانش لازم با استفاده از زبان استاندارد C# هرگونه محدودیت را دور بزند.

پس از تعیین مجریان فرآیند در مرحله پنجم، در گام بعدی میتوان سیستم را با سایر سیستم های اتوماسیون اداری موجود در سازمان یکپارچه کرد و یک همکاری و تعامل سازنده در سطح فرآیندهای سازمانی (End to Endd Processs) ایجاد نمود.

 

حتما بخوانید: تفاوت‌های BPMS با ERP چیست؟

 

آموزش‌های BPMS

شرکت پژوهشی مهندسی فراگستر که تجربه های فراوانی در زمینه برگزاری سمینارهای BPMS در کارنامه خود دارد، اولین آکادمی BPM را در ایران تاسیس کرد. هدف از راه اندازی این آکادمی ارتقاء سطح عملکرد سازمان ها و شرکت هاست.

در آکادمی BPM دوره های آموزش تخصصی مدیریت فرآیند بهمراه کتابخانه دیجیتال مرتبط با این حوزه و سمینار های مختلف مجموعه ای فراهم کرده است تا کاربران بتوانند به طور حرفه ای فرآیندهای اداری خود را مدیریت کنند.

برای کار با نرم افزار مدیریت فرآیندهای کسب و کار BPMS فراگستر و آشنایی بیشتر و بهتر با آن می توانید برای کارشناسان ما درخواست دمو ارسال کنید تا به طور رایگان با این سیستم آشنا شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: