از عواملی که در بهبود اجرای موتور جست‌وجوی معنایی بهجو مؤثر است، می‎توان به نوع پردازشگر سرور، تعداد هسته‌های پردازشگر سرور، میزان حافظه و فضای ذخیره‌سازی آن، نوع و تعداد کارت‌های شبکه‌ی آن، تعداد کلاینت‎ها، حجم اطلاعات، تعداد سیستم‌ها، توپولوژی شبکه و مشخصات سخت افزاری شبکه و هر یک از کلاینت‎ها اشاره کرد.

در این سند مشخصات سخت‌افزاری سرور(ها) در وضعیت حداقلی (Minimum) جهت بهره‌برداری مناسب از موتور جست‌وجوی معنایی بهجو اشاره می‎شود.

از آنجاییکه بسیاری از سازمانها زیر ۱ میلیون نامه تولید می‌کنند و با توجه به هزینه‌های سخت‌افزار، می‌توانند برروی سرور اتوماسیون اداری فراگستر، زیرسیستم بهجو را نصب نمایند. به شرط آنکه مشخصات سخت‌افزار سرور بهجو به سرور اتوماسیون اداری اضافه شود.

پیش‌نیازهای سخت افزاری مورد نیاز سمت سرور (Server) بهجو

۱۰۰هزار تا ۵۰۰هزار نامه

مشخصات حداقلی (Minimum Requirements)

طرح همبندی

برای استقرار نرم‌افزار اتوماسیون اداری فراگستر در وضعیت Minimum یک سرور جهت استقرار موتور جستجوی بهجو مورد نیاز می‌باشد.

مشخصات حداقلی سخت افزار

Server (100k-500k Minimum)
CPU۴ core – min 2.0 GHz
RAM۸ GB or Higher
HARD
 • ۲۵۶ GB of free space
 • min 7200 RPM  (SAS or SATA or SCSI or SSD)

۵۰۰هزار تا یک میلیون نامه

مشخصات حداقلی (Minimum Requirements)

طرح همبندی

برای استقرار نرم‌افزار اتوماسیون اداری فراگستر در وضعیت Minimum یک سرور جهت استقرار موتور جست‌وجو مورد نیاز می‌باشد.

مشخصات حداقلی سخت افزار

Server (500k-1M Minimum)
CPU۸ core – min 3.2 GHz
RAM۱۶ GB or Higher
HARD
 • ۵۱۲ GB of free space
 • min 15000 RPM (SAS or SATA or SCSI or SSD)

۱ تا ۵ میلیون نامه

مشخصات حداقلی (Minimum Requirements)

طرح همبندی

برای استقرار نرم‌افزار اتوماسیون اداری فراگستر در وضعیت Minimum یک سرور جهت استقرار موتور جست‌وجو مورد نیاز می‌باشد. همچنین Clustering موتور جست‌وجو شدیدا توصیه می‎‌گردد.

مشخصات حداقلی سخت افزار

Server (1M Minimum)
CPU۲۴ core – min 3.2 GHz
RAM۶۴ GB or Higher
HARD
 • ۱ TB of free space
 • SSD

تعاریف و اصطلاحات

به منظور درک یکسان از اصطلاحات و عبارات بکار رفته در این سند، این عبارات در زیر تعریف می‎گردند:

 • نرم‌افزار/ سیستم: منظور موتور جست‌وجوی معنایی بهجو است.
 • کاربر/ کاربران: استفاده‌کنندگان شامل کارمندان، نمایندگان و مخاطبان سازمان می‌باشند که در راستای انجام فعالیت‌های اداری روزمره و ارتباط با سایر کارمندان از نرم‌افزار استفاده می‌کنند. تعداد کلی این کاربران در قرارداد قید شده است و برای آنها نام کاربری و رمز عبور تعریف می‌شود.
 • کاربر همزمان: کاربرانی هستند که وارد نرم‌افزار شده و در یک زمان واحد با هم مشغول کار با قسمت‌های مختلف نرم‌افزار می‌باشند.
 • کاربر غیرهمزمان: کاربرانی هستند که نام و مشخصات آنها در نرم‌افزار موجود بوده ولی وارد نرم‌افزار نشده‌اند و یا برای مدتی کار با نرم‌افزار را رها کرده‌اند.
 • مشخصات حداقلی (Minimum Requirements) سخت‌افزار: حداقل مشخصات سخت‌افزاری سمت سرور است که نرم‌افزار می‌تواند برروی آن نصب و اجرا شود. این مشخصات با توجه به تعداد کاربر همزمان سازمان کارفرما مشخص شده است.
 • مشخصات بهینه (Optimum Requirements) سخت‌افزار:  در کنار مشخصات حداقلی ارائه شده در سمت سرور، بمنظور اجرای روان و با کارایی مناسب نرم‌افزار، می‌توان در صورت صرف هزینه بیشتر، از مشخصات بهینه سخت‌افزار استفاده کرد.
 • سرور فیزیکی: سروری است که بصورت فیزیکی در محلی از سازمان نگهداری می‌شود و دارای مشخصات حداقلی و یا بهینه سخت افزاری و نرم‌افزاری متناسب با تعداد کاربر ذکر شده در این سند باشد.
 • سرور مجازی (VM (Virtual Machine)): سرور مجازی دقیقا همانند یک سرور فیزیکی مستقل و با همان سطح دسترسی عمل می‌کند با این تفاوت که امکان استقرار چند عدد سرور مجازی بر روی یک یا چند سرور فیزیکی وجود دارد. به عبارت بهتر با استفاده از تکنولوژی‌های مجازی‌سازی مانند VMware و با بهره‌گیری از سخت‌افزارهای پرقدرت و پیشرفته، یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی (VM) با امکانات مختلف تقسیم می‌شود. هر سرور مجازی بنا بر تنظیمات و یا کانفیگ اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده (CPU)، حافظه اصلی (RAM)، فضای دیسک سخت (HDD)، پهنای باند و … را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار می‌گیرد.

در تنظیم این سند مشخصات سرورهایی که پیشنهاد شده است می‌تواند فیزیکی و یا مجازی باشد.

همچنین به منظور افزایش کارایی و امنیت سیستم های نرم افزاری، هنگامی که تعداد کاربران همزمان از حد مشخصی بیشتر می‌شود، ترجیح بر آن است تا لایه‌های نرم افزار از هم جدا شده و بصورت مستقل پیاده‌سازی شوند که در اینصورت می‌توانیم از چند سرور مجزا استفاده کنیم.

 • HA (High Availability): به مجموعه ای از راهکارهایی که باعث می‌شود تا سیستم نرم‌افزاری با درصد احتمال خیلی بالایی در دسترس بوده و سرور متوقف نشود، HA یا قابلیت دردسترسی پذیری سیستم می‌گویند. روش متداول پیشنهادی برای افزایش دسترس پذیری موتور جست‌‎وجو، استفاده از  Clustering است.
 • Clustering: در سطح سرور صورت می‌گیرد و در آن دو یا چند سرور با یکدیگر کار می‌کنند تا سطح بالاتری از دسترس‌پذیری، اطمینان و مقیاس‌پذیری را نسبت به یک سرور ارائه کنند. در صورتی که سرور اصلی به هر دلیل دچار مشکل بشود، سرورهای دیگر بصورت خودکار وارد مدار شده و نرم افزار بدون تحمل قطعی به کار ادامه می‌دهد. راهکار Clustering هنگامی که تعداد کاربران همزمان بالای ۱۰۰۰ کاربر می‌شود و یا تعداد نامه‌ها بیشتر از یک میلیون باشد بیشتر توصیه می‌گردد.

نکات حائز اهمیت درخصوص سرور موتور جستجوی بهجو

در خصوص سرور موتور جستجو پیشنهاد می‎گردد حتی الامکان سرور تنها برای میزبانی نرم‌افزار موضوع قرارداد اختصاص داده شود و حتماً توسط نرم‌افزارهای Anti-Virus به روز، محافظت گردد. نصب و تنظیمات موتور جست‌وجو توسط متخصصین شرکت فراگستر انجام خواهد شد. به منظور جلوگیری از هرگونه اشکال احتمالی از نصب نرم‌افزارهای متفرقه و غیر ضروری و همچنین ارتقاء نرم‎افزارهای مرتبط با نرم‌افزار و سیستم عامل بدون هماهنگی با کارشناسان استقرار فراگستر خودداری شود.

موارد ذیل از مواردی است که باعث افزایش کارایی و بهره‎وری نرم‎افزارها و کاهش خطرات امنیتی از امکانات سخت افزار سرور می‌‌شود که حتماً می بایست مورد توجه قرار گیرد.

 • هیچ کدام از Drive ها یا Folder های سرور (به جز موارد از پیش تعریف شده برای کارکرد نرم‎افزارها) نباید به اشتراک گذاشته شود و این مورد باید توسط مدیر نرم‌افزار کنترل گردد.
 • در هنگام نصب نرم‌افزار، یک آدرس یکتا (Valid IP) (که می‎تواند یک نام یا یک IP Address باشد) که قابل رویت توسط ایستگاه‎های کاربری سازمان باشد، در اختیار فراگستر قرار خواهد گرفت. همچنین پیشنهاد می‎گردد به منظور جلوگیری از مشکلات بعدی ناشی از تغییرات شبکه، یک نام خاص برای سرور در DNS سازمان تعریف شده و آدرس‎دهی به نرم‎افزار از طریق این آدرس انجام شود تا محدودیت تغییرات آدرس مرتفع شود.
 • از هرگونه تغییرات بدون هماهنگی با فراگستر در خصوص IP Address و نام سرور حتی الامکان اجتناب شود و در صورت لزوم، پیش از هر گونه تغییرات با فراگستر هماهنگ شود.

نکات قابل توجه در این سند:

 • پیشنهادات سخت افزاری ارایه شده در این سند، نوع و یا برند خاصی را شامل نمی شود و درصورت اشاره به برند خاص صرفا منظور معادل‌سازی کارایی بوده و می‌تواند از هر برند دیگری تهیه گردد.
 • از آنجایی که بسیاری از سازمانها زیر ۱ میلیون نامه تولید می‌کنند و با توجه به هزینه‌های سخت‌افزار، می‌توانند برروی سرور اتوماسیون اداری فراگستر، زیرسیستم بهجو را نصب نمایند به شرط آنکه مشخصات سخت افزار سرور بهجو به سرور اتوماسیون اداری اضافه شود

نکاتی در مورد Clustering

موتور جست‌وجوی بهجو از قابلیت Clustering برای مواجهه با اتفاقات غیر منتظره پشتیبانی می‎‌کند. اجرا به صورت Cluster شده و در چندین مکان متفاوت باعث می‌شود تا سیستم حتی با ازدست دادن بخشی از داده، به درستی و بدون اختلال کار کند.  معماری حداقلی برای اجرای کلاستر بهجو شامل دو سرور می‌شود که هر دو مسوولیت ذخیره ‌سازی داده را بر عهده دارند. این معماری با توجه به تعداد اسناد توسط متخصصین فراگستر بهینه‌سازی می‌گردد.

پیش نیاز موتور جستجوی معنایی

پیش‌نیازهای نرم افزاری پایه سمت سرور (Server)

Operating system  ۶۴ bit
 • Windows Server 2012 – ۶۴ bit
 • Windows Server 2016 – ۶۴ bit
software
Browser
 • Internet Explorer 10 or higher
 • Mozilla Firefox latest version
 • Google Chrome latest version
Programs
 • Java Development Kit (JDK) 8 or higher
 • Microsoft Office 2010 or Higher
 • Postman latest version
 • Notepad++ latest version

نمودار افزایش حجم نامه‌ها

پیش نیاز موتور جستجوی معنایی

می‌خواهید با قابلیتها و امکانات موتور جستجوی معنایی بهجو بیشتر آشنا شوید؟

۴۲۶۲۳ (۰۲۱)