فراگستر

با این چند روش جذاب و علمی استرس را از محیط کارتان دور کنید

 استرس در دنیای امروز که حجم و فشار کار بیداد می کند تقریبا در تمام شرکت ها و سازمان ها به نحوی وجود دارد. استرس وقتی به حدی برسد می‌تواند تاثیرات فاجعه باری بر روی روند کار شما بگذارد. یکی از مسائلی که در میان این سر شلوغی ها و گرفتاری ها کمتر کسی به آن توجه می کند آنست که با چند روش و تکنیک کوچک می توان علاوه بر داشتن محیطی شاداب، زنده و خلاق تا حد زیادی هم از بار استرس در محیط کار کم کرد. باهم چند عدد از این روش ها را مرور می کنیم.

 

چیزهایی که به آنها تعلق خاطر دارید را سر کار بیاورید

یکی از راه‌های موثری که استرس را در محل کار از شما دور می‌کند، آوردن وسایلی ست که به آنها تعلق خاطر دارید. مثل عکس اعضای خانواده یا تصاویر آرامش بخش. به جز عکس می‌توان از لوازم دکوری جذاب هم استفاده کرد. از نظر روانشناسی این لوازم ناخوداگاه حس در خانه بودن و یا در کنار عزیزانتان بودن را به شما منتقل می کند.

دور و برتان را تمیز و مرتب نگه دارید

بگذارید اینطور بگوییم. استرس از دل بهم ریختگی متولد می شود. وقتی میز کار شما پر از کاغذهای اداری و روزنامه و مجله و در بعضی موارد پوست پرتقال و آدامس جویده شده باشد شما چه بخواهید چه نخواهید روان تان بهم می ریزد! وقتی کوهی از کاغذ روی میزتان است، ناخودآگاهتان مدام به شما گوشزد می کند که زیر این کوه کاغذها و پرونده هاییست که به زودی یقه ات را میگیرد! همین قانون برای اینباکس ایمیل شما هم صدق می کند. اینباکس خود را تمیز و مرتب نگه دارید. ایمیل های اسپم شده و یا غیر ضروری را حذف کنید و اجازه دهید ایمیل های مهم جلوی چشمتان باشد.

میز شلوغ

بدانید چطور عوامل حواس پرتی را نادیده بگیرید

در زندگی هرکدام از ما در مقطعی همکاری بوده و یا هست که روزی چندبار بدون ملاحظه حجم کار ما، بالای سرمان می آید و روی شانه‌مان می زند و شروع به گپ زدن می کند. کسی که احتمالا بارها نقشه قتلش را در ذهنتان کشیده‌اید! شاید میز کارتان نزدیک یک آسانسور پر سر و صدا و یا پنجره‌ای بزرگ و دلباز باشد. در مجموع هزار جور عامل در سر کار وجود دارند که اجازه ندهند شما درست تمرکز کنید. این حواس پرتی ها از راندمان کاری شما کم می کند و کم کم باعث نارضایتی خودتان و رئیستان از شما می‌شود. شما چاره‌ای جز این ندارید که کم کم یاد بگیرید چطور این عوامل مزاحم را مدیریت کنید. چطور همکار مذکور را بپیچانید و یا حواستان را از پنجره و آنطرف پنجره پرت کنید!

با تغییرات گاه و بیگاه بسازید

از آن دسته آدمهایی هستید که تغییر شما را مضطرب می کند؟ اگر جواب شما مثبت است باید فکری به حال این وضعیت کنید. محیط کار در اکثر شرکت ها و سازمان ها به دلایل مختلف مدام در حال تغییر است. از اخراج یا استعفای همکارتان گرفته تا استخدام افراد جدید. غریبه هایی که اکثر ساعات روز را باید در جوار پر فیض آنها سپری کنید! تغییرات به همینجا ختم نمی شود. تغییر در سیستم های کامپیوتری شرکت و یا پیاده‌سازی نرم افزارهای جدید مثل سیستم مدیریت فرآیند که باید به آنها خو بگیرید و تمام کارتان را از این به بعد با آن راه بیندازید. البته آخری از آن دست تغییراتی محسوب می شود که اولش ممکن است سخت و ناخوش آیند به نظر برسد، اما بهتر است عادت کنیم وقتی تکنولوژی چیزی را به زندگی شخصی و کاری ما اضافه می کند از آن استقبال کنیم. چون تکنولوژی اصلی ترین هدفش راحت تر کردن کارهای ماست.

گلدان بیاورید!

استفاده از گلدان در محل کار نه تنها فضا را زیباتر می کند، بلکه خوبی های بی شمار دیگری هم دارد. مثلا ثابت شده که گلدان باعث کاهش استرس، کاهش فشار خون، افزایش انرژی مثبت، آلودگی صوتی کمتر، کاهش دمای محیط و کاهش رطوبت می شود.

گلدان

سطح معاشرتتان را بالا ببرید

تودار بودن اکثر مواقع باعث سوء تفاهم و در نتیجه استرس می شود. اگر همکاران شما خیلی اهل معاشرت نیستند، شما با آنها سر صحبت را باز کنید و آنها را تشویق به حرف زدن کنید تا کم کم به شما احساس نزدیکی کنند و در نتیجه اگر با شما بر سر مسئله ای به مشکل برخوردند راحت تر مشکل را با شما در میان بگذارند. اگر همکاری دارید که بلند بلند با تلفن صحبت می کند یا رئیسی که مدام سرش در مانیتور شماست، راهی پیدا کنید که به بهترین نحو مشکلتان را با آنها در میان بگذارید. اگر بتوانید انها را قانع کنید، حتما تغییری در وضعیت ایجاد خواهند کرد.

تمرین های تمدد اعصاب را یاد بگیرید

اگر فکر نمی کنید با اینکار مزاحم اطرافیانتان می شوید، گاهی موسیقی آرامی بگذارید یا به خودتان کش و قوس دهید و یا کمی پیاده روی کنید. شما هر سمتی هم که داشته باشید احتمال زیاد هیچ وقت موفق نخواهید شد که بطور کامل تمام استرس را از خودتان و محیط کارتان دور کنید، اما می توانید با تکنیک هایی کوچک از فشار و میزان استرس اطرافتان کم کنید.

 به دکوراسیون اتاق تان توجه کنید

در خیلی کشورهای دنیا برای دکوراسیون محل کار خود از فلسفه فنگ شویی استفاده می کنند. فنگ شویی یک فن باستانی در چین است که برای پیدا کردن بهترین دکوراسیون و چیدمان اشیا در خانه و محل کار استفاده می شود تا بهترین اثر را بر سلامتی و شادی و موفقیت شما داشته باشد. مثلا فنگ شویی می گوید هیچ وقت در اتاق جایی ننشینید که پششتان به در باشد. موقعیت ایده آل میز در عکس زیر نشان داده شده است.

جای میز در اتاق

رنگ و نور اتاق را جدی بگیرید

اگر می توانید رنگ اتاق تان را بر اساس روحیه تان عوض کنید. رنگ های خنثی معمولا آرامش بخش هستند. زرد توان فکری را بالا می برد و سبز  و آبی شما را شُل و خواب آلود می کنند! از لحاظ نور هم سعی کنید فُلورسانس را با استفاده از نورهای آرام و مات از بین ببرید. در آخر هم حتما از میز و صندلی استاندارد استفاده کنید و نور مانیتور را هم در ایده آل ترین حالت ممکن تنظیم کنید تا خستگی جسم و مخصوصا چشمانتان باعث ایجاد استرس در شما نشود.

مطمئنا با بکارگیری این راهکارها نه تنها خودتان حس بهتری به کار و فعالیتتان خواهید داشت؛ موجب افزایش رضایت مشتریان، افزایش بهره وری و کارایی در سازمان نیز خواهد شد. پیشنهاد میکنیم در همین راستا مقاله برای اعمال مدیریت زمان در سازمان خود چه برنامه ایی را دارید؟ را نیز مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: