عکس مقاله

آیا برنامه نویسی با توانایی های شما سازگار است؟ (به این ۱۰ سوال پاسخ دهید)

زمان تقریبی مطالعه: ۴ دقیقه

آیا به کد زدن و برنامه نویسی علاقه دارید و دوست دارید در آینده شغلی در این زمینه داشته باشید؟ آیا همین الان در این حوزه مشغول به کار هستید ولی از انتخابتان صد در صد مطمئن نیستید؟ اجازه بدهید یک راست برویم سر اصل مطلب. برای اینکه اطمینان پیدا کنید برنامه نویسی و توسعه نرم افزار با روحیات و توانایی های شما سازگار است یا خیر، اول باید به این ۱۰ سوال پاسخ دهید. سوالاتی که روزی که برای برنامه نویسی کامپیوتر انتخاب رشته کردید و یا خواهید کرد، متاسفانه هیچکس از شما نپرسید و نخواهد پرسید.

  1. آیا شما یک ذهن موسیقایی دارید؟

در حالیکه علم هنوز درباره تفاوت های ذهن آدم های اهل موسیقی و ریاضی در حال تحقیق و پژوهش است، حتما شما هم به آدم هایی برخورد کرده اید که هم استعداد موسیقی دارند و هم توانایی انجام محاسبات ریاضی. اگر شما هم از آن افراد خوشبختی محسوب می شوید که هر دو نیمکره راست و چپ مغزشان به خوبی کار می کند، مطمئن باشید که در دنیای برنامه نویسی، در یک شرکت خوب صندلی ای برای شما خالیست!

  1. آیا شما ذاتا آدمی با انگیزه هستید؟

بهترین برنامه نویس های دنیا همیشه آنهایی بوده اند که به صورت ذاتی با انگیزه هستند. یعنی لذتی که از یافتن راه حل برای مشکلات و یا ایده پردازی و خلق چیزهای جدید می برند را با هیچ چیز عوض نمی کنند. بخواهیم ساده تر بگوییم، یک برنامه نویس خوب به کارش عشق می دهد و از کارش عشق میگیرد. او صرفا برای پول کار نمی کند، بلکه بخاطر علاقه ای که به خلق کردن دارد هر روز صبح از خواب بلند می شود.

  1. آیا عاشق و شیدای تکنولوژی هستید؟

این حقیقتی واضح است، ولی اجازه دهید روی آن تاکید کنیم. اگر می خواهید در زمینه برنامه نویسی کار کنید، باید روحیه تان جوری باشد که وقتی در دنیای تکنولوژی محصولی کاملا جدید معرفی می شود، دست و پایتان را گم کنید! اینکه بلافاصله فکر کنید از این ابزار و یا تکنولوژی جدید چطور می توانید در آسان کردن زندگی کاری و شخصی تان کمک بگیرید باید شما را هیجان زده کند.

international-programmer-day

  1. آیا به اصطلاح دیوانه بازی های استراتژیک هستید؟!

شاید برایتان جالب باشد بدانید که علاقه به بازی های استراتژیک نشانه آنست که شما در موقع تصمیم گیری همیشه چندین فاکتور مهم را در نظر میگیرید، بطوریکه که مغز شما عواقب کوتاه مدت و بلند مدت تصمیم شما را هم در این انتخاب مد نظر قرار می دهد. البته این بازی ها لزوما نباید کاپیوتری باشد. شطرنج و بازی با کارت و در کل بازی هایی که برنده شدن در آنها فکر و استراتژی می طلبد هم حساب هستند!

  1. آیا در اکثر بحث ها پیروز می شوید؟

اگر از آن دسته افرادی هستید که می دانند چطور یک بحث منطقی و اصولی را پیش ببرند و از موضع خودشان به بهترین نحو دفاع کنند، پس شما در اکثر مباحثی که با دوستان و اطرافیانتان دارید برنده می شوید. وقتی اطلاعات در ذهن شما طبقه بندی شده و می توانید درست و به موقع آنها را ارائه بدهید، این بدان معناست که شما یکی از مهمترین شرایط و پیش نیازهای تبدیل شدن به یک برنامه نویس خوب را دارید. داشتن ذهنی سیستماتیک.

  1. آیا عاشق ساختن چیزهای مختلفید؟

شما همانقدر که از ساختن و سرهم کردن اسباب و وسائل مختلف در دنیای واقعی لذت می برید، می توانید از همان کار در فضای دیجیتالی هم لذت ببرید. در واقع در دنیای دیجیتال یک سری از محدودیت ها مثل کمبود مواد اولیه و یا فضای کار هم جلوی دست و پای شما رو نمی گیرد و تنها مانع و چالش شما می تواند خلاقیت باشد. اگر ذاتا نسبت به طرز کار وسائل مختلف کنجکاو هستید و از همان کودکی دل و روده رادیو و تلویزیون خانه را بیرون می ریختید، حتم به یقین برنامه نویسی کار شماست!

  1. آیا آدم اجتماعی هستید؟

برعکس آنچه می شنویم که برنامه نویس ها آدمهای منزوی و گوشه گیری هستند، برنامه نویسی اغلب نیازمند ارتباط مستمر و قوی با واحدهای مختلف سازمان و مشتریان است. اگر شما از معاشرت و گفتگو با دیگران لذت می برید و با توضیح دادن موضوعات با زبان ساده و قابل فهم برای دیگران مشکلی ندارید، این قابلیت باعث ایجاد آرامش کاری برای شما می شود.

  1. آیا به کارها و پروژه های تیمی علاقه مندید؟

برنامه نویسی به خودی خود کاریست که به همکاری دیگران نیاز دارد. به عنوان مثال مرور و اصلاح کدها و رفع باگ ها خیلی اوقات با کمک دیگران بهتر و سریعتر انجام شده و باعث می شود کار نهایی بیشتر به انتظارات مشتری نزدیک شود. برای همین است که یک برنامه نویس از کار کردن و نظر گرفتن از دیگران لذت می برد و نه تنها از انتقاد ترسی ندارد بلکه از آن برای بهتر شدن کارش استفاده می کند.

  1. آیا به حل مسئله علاقمندید؟

اکثر مردم به کنار آمدن با مشکلات ، بدون اینکه به دنبال راه حلی برای رفع کردن آن باشند عادت کرده اند. این مسئله وقتی حاد تر می شود که آن مشکل خیلی هم غیر قابل تحمل نباشد. اگر شما از این دسته نیستید و در واقع از چالشِ حل کردن مسائل و مشکلات لذت می برید، این نشانه خوبیست که برنامه نویسی به احتمال زیاد با روحیات شما سازگار است.

برنامه نویسی

  1. آیا به تئوری علوم کامپیوتر علاقه مندید؟

لازم نیست کل تاریخ علوم کامپیوتر را از حفظ باشید. علاقه شما به بیشتر دانستن درباره تئوری پشت مهندسی نرم افزار بسیار برای شما باید مهم باشد. به روز بودن، پیگیری اخبار علوم کامپیوتر و یادگیری و استفاده از جدیدترین دست آوردهای کامپیوتری، بدون بحث یکی از مهمترین عوامل موفقیت شما در این حوزه خواهد بود.

خبر خوب

خبر خوب اینکه ما در زمینه برنامه نویسی و طراحی و توسعه نرم افزار به دنبال جذب  ۱۰ نیروی خلاق و چابک هستیم تا در انجام پروژه های تراز اول کشور به ما کمک کنند. اگر علاقه داشتید سری به صفحه مربوط به فرصتهای شغلی بزنید.

کلام آخر

اگر پاسخ شما به حداقل هشت سوال این مطلب مثبت بود و اگر امروز در زمینه برنامه نویسی و توسعه نرم افزار مشغول هستید، به تصمیمی که گرفته اید و یا هنوز از آن مطمئن نیستید شک نکنید. شما در درست ترین مسیر ممکن قرار گرفته اید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: