• فناوریهای مهم نرم‌افزار BPMS

ما میدانیم که شما دوست دارید بعنوان یک مشتری نرم‌افزار BPMS، خودتان فرایندهایتان را بسازید و مدیریت کنید.
پس خوب است بدانید که فرایندهایتان با چه فناوریها و استانداردهایی سروکار دارند.

استانداردهای BPMS فراگستر- مدلسازی فرآیند

مدلسازی فرایند bpmn

BPMN 2.0

مدل فرایند کسب و کار یا (BPMN (Business Process Model and Notation مجموعه‌ای از نمادهای گرافیکی است که برای مدلسازی فرآیندها استفاده میشوند. با استفاده از زبان ساختیافته BPMN  میتوان بصورت قابل درک فرآیندهای سازمان را به نمودارهای گرافیکی تبدیل نمود که این خود باعث ایجاد یک فهم مشترک و عمومی در سطح سازمان میگردد و تاثیر بسزایی در تسهیل روابط سازمانی دارد. بدون هیچگونه نگرانی فرآیندهای بسیار پیچیده قابلیت مدلسازی توسط BPMN را دارند.

http://www.bpmn.org

XPDL

XPDL یا زبان تعریف فرایند بصورت XML، یک فرمت استاندارد است که توسط کنسرسیوم جهانی مدیریت گردش کار (WFMC) مطرح شده و هدف آن فراهم نمودن امکان تبادل تعاریف فرایندهای کسب‌وکار بین محصولات ارائه‌دهنده گردش کار و سیستمهای مدیریت فرایندهای کسب‌وکار (ابزارهای مدلسازی مختلف) است.

http://www.wfmc.org/index.php/standards/xpdl

BPSim

BPSim که توسط کنسرسیوم WFMC معرفی شده است این امکان را فراهم میاورد که فرایندهای شناسایی شده در BPMN و XPDL با اطلاعات دقیقی از روشها و تحلیلها مورد حمایت واقع شوند.
شبیه‌سازی در BPMS این امکان را فراهم میاورد تا رفتارهای پویای فرآیندهای کسب و کار مانند زمانهای مازاد و … پشتیبانی شود و در جهت بهبود کارآیی فرایند، روال، کیفیت محصول، رضایت مشتری و استفاده بهینه از منابع بکار گرفته شود.
http://www.bpsim.org

XPath

XPath که توسط کنسرسیوم W3C تعریف شده این امکان را فراهم میاورد که بتوان به اجزای یک فرایند بسادگی از طریق آدرس‌دهی‌های منطقی و سلسله مراتبی دست یافت.
در BPMS از XPath برای هدایت مدل داده و دستیابی به اطلاعات به ساده‌ترین روش ممکن استفاده شده است.
http://www.w3.org

استانداردهای BPMS فراگستر- یکپارچگی

CMIS

استفاده از استاندارد CMIS این امکان را فراهم آورده است که BPMS بتواند بسادگی با نرم‌افزارهای مدیریت محتواهای سازمانی نظیر Sharepoint, Alfresco و سایر مستندات یکپارچه شود.
http://www.oasis-open.org/committees/tc_home.php?wg_abbrev=cmis

SOA

معماری سرویس گرا (SOA) چارچوب تعاملی را بین خدمات سازمان و سیستمها فراهم میاورد که آنها بتوانند در کنار یکدیگر بصورت یکپارچه فعالیت نمایند. بستر سرویسگرا این امکان را فراهم میاورد که سیستم عاملها و نرم افزارهای گوناگون بتوانند با یکدیگر از طریق BPM تعامل داشته باشند.
در BPMS امکان یکپارچگی با سیستمهایی که از SOA پشتیبانی میکنند بصورت دوطرفه بسادگی فراهم شده است.

SOAP

SOAP مخفف Simple Object Access Protocol است که بعنوان یک پروتکل ساده برمبنای سرویسهای وب است که عموما ….
. SOAP جهت رد و بدل کردن اطلاعات بین برنامه ها از XML بهره میگیرد. اطلاعات در SOAP به صورت پیام (Message) و از طریق تکنولوژی های موجود در اینترنت مانند HTTP منتقل می‏شود (SOAP در سایر پروتکل ها، مانند SMTP یا MIME نیز قابل استفاده است). به زبان ساده‏ تر، SOAP یک پروتکل است برای دستیابی به یک سرویس ارایه شده در وب (Web Service). آخرین نسخه SOAP، نسخه ۱.۲ می‏باشد.

REST

REST یک معماری جدید و ساده است که عموما از پروتکل HTTP برای ارتباط بین دو سیستم استفاده میکند.REST در برنامه‌های موبایل، وب سایتها و فرایندهای خودکار کسب و کار استفاده میشود.
فرایندهای سازمانی در BPMS، از یک رابط کاربری گرافیکی تحت وب و سرویسهای REST (سیستمهای داخل اینترنتی یا اینترانت) بهره میبرد.

ESB

ESB برگرفته شده از واژه‌های Enterprise Service Bus است و بعنوان یک میان نرم افزار، ابزاری برای یکپارچه کردن انواع برنامه‌های کاربردی و سیستمهای نسل قدیم (legacy Systems) میباشد. بعبارت دیگر ESB بستر مناسبی برای یکپارچگی کل نرم‌افزارهای سازمان فراهم می‌آورد.

استانداردهای BPMS فراگستر- فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها

SignalR

SignalR

SignalR یک کتابخانه برای توسعه برنامه‌های وب به صورت Real Time (زمان حقیقی) است. کاربرد SignalR در مواردی است که کاربر نیاز به تازه‌سازی صفحه برای مشاهده داده‌های جدید دارد، نظیر ساخت نمودارهای تحت وب که بصورت لحظه‌ای بروزرسانی می‌شوند یا ساخت برنامه‌های چت.

LDAP

LDAP یک پروتکل برنامه ای (application protocol) جهت دستیابی و ساماندهی سرویس‌های اطلاعات دایرکتوری توزیع شده است. مانند فهرست ایمیلهای سازمانی بر روی شبکه

SMTP

SMTP یا Simple Mail Transfer Protocol یک پروتکل انتقال ساده ایمیل است که ایمیل را از فرستنده دریافت و برای گیرنده ارسال میکند.

فرایندها در BPMS میتوانند با استفاده از سرور ایمیل که با پروتکل SMTP سازگار است نظیر (Lotus Notes  ویا Exchang) پیغامها را بصورت خودکار و یا دستی ارسال کنند.

HTML5

HTML5 آخرین نسخه از زبان HTML است. HTML استانداردی برای توصیف صفحات وب است. HTML5 به این جهت طراحی شده است که تقریبا هر کاری در وب انجام دهید بدون اینکه نیاز به نصب پلاگین برای مرورگر داشته باشید!

AJAX

Ajax تکنولوژی ارسال و دریافت داده بین برنامه و سرور است بدون دخالت و یا تغییر صفحه جاری برنامه!
بوسیله Ajax در BPMS، اطلاعات سریعتر بروزرسانی میشوند. همچنین از ای جکس برای ساخت هرچه بهتر محیط کاربری بهره گرفته میشود.

JSON

JSON مخفف عبارت (JavaScript Object Notation) یک فرمت استاندارد باز است که از دستورهای قابل فهم انسان استفاده میکند تا شی‌های داده‌ای که هریک شامل خصوصیتهای مختلف هستند را منتقل کند. JSON عموما جهت انتقال اطلاعات بین یک سرور و یک برنامه کاربردی تحت وب و بعنوان ابزار XML دراین جهت بکار میرود.

http://www.json.org

JQuery

jQuery کتابخانه‌ای سبک وزن از جاوا اسکریپت است که برای ساده کردن نوشتن اسکریپ‌های سمت کلاینت در زبان HTML طراحی شده است. دستور زبان جی کوئری بگونه‌ای طراحی شده است که عمل هدایت به پرونده را آسانتر میکند، بدین صورت که می‌توان حرکات انیمیشین ایجاد کرد و رویدادهای صفحه را کنترل نمود و همچنین بوسیله آن می‌توان نرم‌افزارهای مبتنی بر Ajax را بسادگی ایجاد و تولید کرد.

http://jquery.com

۴۲۶۲۳ (۰۲۱)