سیستم هایBPM در خدمت [کار دانشی]

سیستم هایBPM در خدمت [کار دانشی]

کار دانشی (Knowledge work) اصطلاحاً به آن دسته از مشاغلی گفته می شود که فعالیت های اصلی آنها مستلزم دریافت، پردازش و انتقال اطلاعات است.

از زمانی که پیتر دراکر عبارت «کار دانشی» را ابداع کرد حدود نیم قرن می گذرد و از آن زمان تا کنون نحوه تعامل با این استراتژی دستخوش تغییر و تحول بسیاری شده است.

فراگستر – کار دانشی (Knowledge work) اصطلاحاً به آن دسته از مشاغلی گفته می شود که فعالیت های اصلی آنها مستلزم دریافت، پردازش و انتقال اطلاعات است.

امروزه در سطوح مختلف تجارت، «دانش» به عنوان منبعی ارزشمند و استراتژیک و نیز یک دارائی مطرح می شود و ارائه محصولات و خدمات با کیفیت مناسب و اقتصادی، بدون مدیریت و استفاده صحیح از این منبع ارزشمند امری سخت و بعضاً ناممکن قلمداد می گردد.

در این نگرش، دانش همچون منبعی ارزشمند در کنار منابع کار، زمین و سرمایه که بیشتر در اقتصاد مورد توجه بود خودنمایی کرده و به عنوان دارایی پرمایه‏ای مطرح می شود.

در چنین ساختارهایی صنعت، محور دانش است که در آن دانش کاران به کار مشغولند و تبع آن، نوع کارها در سازمان‏ها به کارهای دانشی (Knowledge works) در حال تغییر است.

از زمانی که پیتر دراکر (Peter Drucker) نویسنده، مدرس و مشاور تخصصی در زمینه استراتژی و سیاست عبارت کار دانشی را ابداع کرد حدود نیم قرن می گذرد و از آن زمان تا کنون نحوه تعامل با این راهکار دستخوش تغییر و تحول بسیاری شده است.

به عنوان مثال اکنون شرکت ها می توانند با استفاده از بسته های نرم افزاری BPM که در آنها فرایندهای تجاری مورد مدیریت قرار می گیرد، میزان و چگالی کار دانشی را بین کارمندان خود بالا برده و به قابلیت های ارزشمندی همچون کاهش هزینه ها، صرفه جویی در زمان و دمیده شدن روح بهره وری بین کارکنان خود نائل گردند.

به عبارت دیگر امروزه فناوری های نوین پای ثابت کارهای دانشی به شمار می رود و دیگر تصور اینکه بدون استفاده از شیوه های نرم افزاری، سیستم های BPM و مواردی از این دست، بتوان کارهای دانشی را مدیریت و جهت دهی کرد، دشوار است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: