phd-diagram

مراحل ترسیم دیاگرام PHD

مهمترین کار قبل از شروع رسم BPMN این است که PHD فرآیندها یا سلسله توالی فرآیندها استخراج شود. PHD مخفف کلمه Process Hierarchy Diagram میباشد که ترتیب فرآیندها یا در واقع سلسله مراتب فعالیت ها را به صورت درختی نمایش میدهد. در ادامه مراحل ترسیم این دیاگرام شرح داده شده است.

 

دیاگرام PHD

دیاگرام PHD

فعالیت‌های تجاری در سطح صفر: شناسایی و مدل‌سازی اهداف تجاری، استریم‌های ارزش، محدودیت‌های محیطی و مالی؛ ارائه کارت‌های امتیاز توازن و لاین‌های محصول.

اهداف تجاری مربوط به فعالیت‌های تجاری سطح صفر: شناسایی و مدل‌سازی اهداف تجاری، استریم های جریان، محدودیت‌های محیطی و مالی؛ ارائه کارت امتیاز توازن و لاین های محصول. این موارد اهداف تجاری هستند که راه حل فرایندها و سیستم‌ها باید ارائه دهند.

 

سطح ۱ گروه‌بندی فرایند:

طراحی ساختار محصول، تحویل محصول و زنجیره‌های فرآیند پشتیبانی، مدل داده در سطح تجاری، ساختار سازمان. این ساختار در واقع ساختاری کاربردی است که برای فرایندهای تجاری ارائه می‌شود. علاوه بر این دیدگاه‌های متفاوت را درباره نحوه ساختاربندی فرایندها برای ارائه فعالیت‌های تجاری در سطح صفر تعریف می‌کند. فرآیندها را می‌توان به شکل زیر ساخت:

– دیدگاه اجرای فرایند که نشانگر فرایندهای استاندارد انتها به انتها است (مثلاً اجرای خدمات)

– یک دیدگاه کاربردی (مثلاً حوزه ارزش واحد تجاری)

 

دانلود رایگان کتاب: آموزش مدلسازی فرآیند با BPMN 2.0 در یک ساعت!

 

سطح ۲ فرایندهای هسته:

شناسایی مدل‌های مرجع استاندارد صنعت؛ ارائه فرایندهای عمومی، پیشینه فرآیند؛ شناسایی و مدل‌سازی و تعاریف داده‌های تجاری مدل، ساختار سیستم؛ تعریف نقش‌های تجاری.

در سطح ۲ فرایندهای فرعی قابل شناسایی فرایند انتها به انتها قرار دارد که معمولاً در یک واحد تجاری یا لاین تجاری انجام می‌شود. این فرآیندها به جای فرآیندهای پشتیبانی فعالیت‌هایی را تعریف می‌کنند که که مزیت رقابتی برای واحدهای تجاری به همراه می‌آورند. این فعالیت‌ها معمولاً به صورت زنجیره ارزش مدل‌سازی می‌شوند.

سطح ۳ گردش‌های فرآیند تجاری:

فرایندهای دقیق طراحی؛ تخصیص نقش‌های تجاری؛ شناسایی سیستم‌های پشتیبان، گردش داده‌ها. مدل‌های داده تجاری را به مدل‌های داده سیستم نگاشت می‌کند. مسیرها، صف‌ها و گلوگاه‌های خراب را در نظر می‌گیرد. جزئیات بسیار ضروری هستند زیرا تضمین می‌کنند که هر اقدامی باعث افزودن ارزش به واحد تجاری می‌شود یا یک شرط اصلی است. از روش‌های مهندسی ناب استفاده می‌کند.

سطح ۳ گردش‌های کاری شامل وظایف را تعریف می‌کند که معمولاً بصورت کلی تعریف شده و اغلب فقط سناریوی «روزهای ایده آل» را نشان می‌دهد و از جزئیات مربوط به بخش‌های جایگزین، خرابی‌ها و ریکاوری خطا صرف نظر می‌کند.

دیاگرام PHD

دیاگرام PHD

سطح ۴ گردش فرآیند عملیاتی:

طرح فرایندهای فرعی دقیق را ارائه می‌دهد؛ نقش‌های عملیاتی را تعریف کرده، فرایندها را به پروسه‌های نوشته شده مرتبط می‌سازد، سیستم‌های دقیق، تجهیزات و مصرف منبع را مشخص می‌کند. علاوه بر این بطور ویژه برای یک محیط عملیاتی طراحی شده و توسط سیستم‌های نرم افزاری و واحدهای سازمانی یا وضعیت‌هایی که این فرآیندها را پشتیبانی و اجرا می‌کنند طراحی شده‌اند.

سطح ۴ شامل مراحلی است که معمولاً عبارت است از سناریوهای «روزهای مبادا» که جزئیات مربوط به اقدامات جایگزین، خرابی‌ها و ریکاوری خطا را نشان می‌دهند.

 

بیشتر بخوانید: گام های ساخت فرایند برای تحلیلگران BPMS

 

سطح ۵ گردش‌های فرآیند دقیق:

ارائه گردش فرآیند به طور خودکار در سیستم‌های گردش کار، راه حل‌های تجارت الکترونیک و توسعه سیستم. فرآیند و مدل‌های داده را به سیستم‌ها و محیط‌های توسعه نرم افزار مرتبط می‌سازد.

سطح ۵ شامل عملیات‌هایی است که بطور ویژه برای یک محیط عملیاتی طراحی شده و توسط سیستم‌های نرم افزاری و واحدهای سازمانی یا وضعیت‌هایی که این فرآیندها را پشتیبانی و اجرا می‌کنند طراحی شده‌اند. این فرآیندها باید شامل سناریوهای «روزهای مبادا» باشند که جزئیات مربوط به اقدامات جایگزین، خرابی‌ها و ریکاوری خطا را نشان می‌دهند. هر گونه جزئیات اضافی درباره عملیات در اسناد مربوط به پروسه و دستورالعمل کار ارائه شده است. سطح ۵ را می‌توان برای ایجاد گردش‌های کار یا به عنوان شرایط دقیق برای توسعه سیستم جدید IT به کار برد.

دیاگرام PHD

دیاگرام PHD

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: