فناوری BAM در BPMS

فناوری BAM در BPMS

بسیاری از شرکتها و سازمانها دارای فرایند‌های کسب و کار هستند که این فرایند‌ها برای مدل کسب و کار آن مجموعه منحصر به فرد است. از آنجاییکه این فرایندها با توجه به شرایط خاص بازار، بارها و بارها تکامل و توسعه می‌یابند، راهکار BPM ای که برمی‌گزینند، باید بتواند خود را با شرایط و نیازمندی‌های مجموعه در پاسخ به شرایط جدید تطبیق دهد.

پس از اجرای فرایند و گذشت زمان همواره برای مدیران و تصمیم‌گیران سازمان، سوالاتی از قبیل موارد زیر مطرح می‌گردد:

  • متوسط زمان اجرای فرایند چقدر است؟
  • آیا می‌توان زمان اجرای فرایند را کوتاه‌تر نمود؟
  • چرا فرایند با تاخیر انجام می‌شود و علت تاخیر چیست؟
  • چه واحدی در اجرای فرایند، به موقع و چه واحدی با تاخیر عمل می‌کند؟

 

BAM در BPMS چگونه به کمک سازمانها می‌آید؟

برای شناسایی و تحلیل فرایندها و مشکلات آنها و پاسخ به سئوالات فوق در سازمانها، BPMS فراگستر ابزاری تحت عنوان BAM را در اختیار مدیران قرار می‌دهد که از طریق آن می‌توان عملکرد فرایندهای مختلف، واحدهای سازمانی و افراد را بصورت هوشمند تحت پایش و کنترل قرار داد.

فناوری BAM که برگرفته از واژه‌های Business Activity Monitoring و به اصطلاح پایش فرایندهای کسب و کار است، پس از گذشت زمانی از اجرای فرآیندها، شروع به تحلیل عملکرد فرایندهای جاری نموده و با ارائه گزارشات تحلیلی بصورت گرافیکی و بی‌درنگ، به سئوالات فوق پاسخ می‌دهد.

فناوری BAM کمک قابل توجهی به رشد و تعالی سازمان و افزایش بهره‌وری می‌نماید. بطوریکه بوسیله این فناوری میتوان به سهولت گلوگاه‌ها را شناسایی و در جهت رفع آن‌ها اقدام نمود. همچنین مدیران بطور مستند و هوشمند می‌توانند از عملکرد واحدهای سازمانی تحت پوشش خود، آگاه شده و بصورت کمی شاخص‌های پیشرفتشان را تعیین و سپس مدیریت و کنترل نمایند.

در این فناوری زمانی که کاری برای شخصی ارجاع می‌شود، مهلت انجام آن کار نیز به وی اعلام می‌گردد. در این هنگام کاربر باید در مدت زمان مشخص شده، اقدام به انجام کار نماید در غیراینصورت سیستم میزان تاخیر وی را محاسبه و در گزارشات BAM ارائه خواهد نمود.

همچنین بدلیل اینکه همه اقدامات و فعالیت‌ها در سیستم BPMS ثبت می‌شود، امکان سنجش عملکرد افراد در سازمان و مقایسه آنها با یکدیگر نیز براحتی توسط فناوری BAM وجود دارد.

بنابراین بطور خلاصه میتوان گفت با استفاده از قابلیت BAM در BPMS امکان سنجش کمی فرایندها و فعالیت‌ها براساس شاخص‌های کلیدی کارآیی از قبیل زمان و هزینه وجود دارد.

در ادامه یک نمونه از گزارشات ارائه شده در BAM قابل مشاهده است:

فناوری BAM در BPMS

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

Got Something To Say: