قلب مشتری مشتری مداری

قلب مشتری را مثل قلب شریک زندگیتان بدزدید!

یکی از سخت‌ترین کارها در دنیای کسب و کار ساختن یک برند خوب و شناخته شده است. کاری سخت که اگر با موفقیت به انجام برسد تا سالیان سال امنیت کسب و کار شما را ضمانت می‌کند. دلیلش هم اینست که یک برند جا افتاده مشتریان وفادار خودش را دارد و برای همین فروش شرکت در همه مقاطع سال در حد قابل قبول است. اما برندسازی در خیلی کشورهای دنیا هنوز چندان جدی گرفته نمی‌شود. یکی از آن کشورها ایران است. دلیلش هم اینست که مدیران آنقدر سرشان به جلسات و کارمندان و اداره شرکت گرم است که کمتر کسی فکرش هم سراغ برندسازی می‌رود.

در این مطلب نمی‌خواهیم سراغ مدل‌ها و تکنیک‌های برندسازی برویم. می‌خواهیم با تشبیه رابطه یک زوج به رابطه برند و مشتری راه‌های نفوذ به قلب مشتری را به شما ارائه بدهیم.

با آنها رابطه احساسی عمیق بسازید

اجازه بدهید مثالی بزنیم. اگر شما شریک زندگی‌تان را پیدا کرده‌اید، رابطه طولانی شما تا به امروز بدلیل احساسی نیست که در اولین دیدار به شما دست داد. شما این راه طولانی را به دلیل نقاط اشتراک زیادی که داشتید آمده‌اید. مانند رویاهای مشترکی که دارید، ژانر فیلمی که هر دو دوستش دارید و تفاهم اخلاقی و شخصیتی هر دوی شما. این شد که آرام آرام به این شناخت از یکدیگر رسیدید و یکدیگر را کشف کردید و این رابطه هنوز هم در حال رسیدن به کمال است.

همین راه را با مشتری‌تان هم بروید. نقاط مشترک‌تان را پیدا کنید. آرزوها و ترس‌هایشان را کشف کنید. سعی کنید که با شناختن مشتری به او نشان بدهید که چقدر برایش ارزش قائل هستید.

 

معیارها و ارزش‌های مشترکتان را به نمایش بگذارید

دلیل ماندگاری یک زوج و جدی شدن رابطه آنها تعدادی معیار و ارزش مشترک هستند، مانند خانواده، سبک زندگی، شهر و کشور مورد علاقه هر دو طرف و در نهایت اعتقادات مذهبی و شخصی. جالب است بدانید برای افزایش رضایت مشتری هم علاوه بر کیفیت محصول و خدمات، دقیقا همین معیارها صدق می‌کند. او در شخصیت برند شما دنبال ارزش‌های مشترکی می‌گردد که بواسطه آنها بتواند با شما رابطه احساسی برقرار کند.

 

هیجان انگیز باشید

یکی از رازهای ماندگاری یک رابطه حال و هوای آن است. مثلا هر شب روی مبل شام خوردن و تلویزیون دیدن هر دو نفر را خسته و کسل می‌کند. فرقی نمی‌کند چند ماه و یا چند دهه از شروع زندگی دو نفره می‌گذرد، رابطه باید هیجان و اتفاقات پیش‌بینی نشدهء خوب را همیشه در دلش حمل کند.

این مورد هم در مورد مشتری صدق می‌کند. آیا شما خودتان یه عنوان یک مشتری دوست دارید از برندهای بی روح و یکنواخت که فقط یک محصول تکراری را بدون ایجاد هیچ انگیزه و هیجانی تولید می‌کنند خرید کنید؟

 

وفاداریتان را نشان دهید

یک شریک زندگی خوب کسی ست که همیشه پشت شما را دارد، مخصوصا وقتی زندگی و اوضاع روحی شما در شرایط خیلی خوبی نیست. برای مشتری هم به همینگونه عمل کنید. صدای خودتان را به گوش آنها برسانید، و به آنها اطمینان دهید که در صورت کم کاری یا ارائه خدمات بد، در کنارشان خواهید بود تا هر موضوعی که آنها را ناراضی کرده را برایشان جبران کنید.

یکی از روشهای اثرگذاری بهتر و افزایش سطح رضایتمندی مشتریان بهره‌گیری از راهکارها و نرم‌افزارهایی مانند اتوماسیون اداری و مدیریت فرایندها است. پیشنهاد میکنیم در این راستا مقاله “تاثیر مدیریت فرایندهای کسب و کار بر رضایت مشتریان سازمان” را بخوانید.

 

کمی مرموز باشید

گاهی مرموز بودن با شریک زندگی‌تان هیجان و آدرنالین را به رابطه تزریق می‌کند. مثلا جشن تولدهای غافلگیرانه، هدایای بی مناسبت، مسافرت‌های ناگهانی. این مورد را هم می‌توانید در رابطه با مشتری بکار بگیرید. سعی کنید آنها را هیجان زده کنید. کارت تشکر و هدایای کوچک برایشان بفرستید. جشن و برنامه‌های متنوع برگزار کنید و ازشان دعوت کنید. خاطرتان باشد که با شما همیشه باید به آنها خوش بگذرد.

 

نشان بدهید که خوبی و خوشی آنها را می‌خواهید

این مورد در هر رابطه‌ای یعنی نهایت دوست داشتن. چرا که نشان می‌دهد شما قلبا و عمیقا به آنها اهمیت می‌دهید و از هیچ کاری برای خوشبختی آنها دریغ نخواهید کرد. این اتفاقی است که زیاد در روابط خوب می‌افتد. مثلا وقتی کسی کارش را از دست می‌دهد و نفر دوم ساعات بیشتری را سر کار می‌ماند تا کسری درآمد خانواده را جبران کند. یا وقتی کسی رژیم غذایی دارد دیگری سعی می‌کند با کمتر خوردن او را همراهی کند.

این مورد آخر را هم اگر در مورد مشتری بکار بگیرید هنر بزرگی کرده‌اید! به برندتان مثل یک انسان شخصیت بدهید. برندی که بسیار به مشتریانش وفادار است و شاید در خوشی‌ها در کنارشان نباشد اما در روزهای سخت آنها را تنها نخواهد گذاشت.

 

کلام آخر

اکثریت آدمها وقتی کسب و کاری راه می‌اندازند، یا وارد جلسه‌ای می‌شوند و یا معامله‌ای می‌کنند، پایه تفکرشان اینست که “این کار برای من چه سودی دارد؟”. اگر شما به عنوان صاحب برند و یا تجارت سعی کنید همین جاده را از سمت مخالف اتوبان بروید، باورتان نخواهد شد که چطور مشتریان در میان تمام رقبا شما را روی چشم‌شان می‌گذارند.

یادتان هست که گفتیم همان اتفاقاتی که در فرآیند دوست داشتن آدمی دیگر در وجود ما می‌افتد در دنیای کسب و کار هم بین برند و مشتری می‌افتد. علاوه بر نکاتی که توضیح دادیم، توصیه می‌کنیم کمی روی تجربیات شخصی‌تان تمرکز کنید و سعی کنید همان تجربیات را آرام آرام در زندگی کاری خود هم بکار ببرید و نتایج فوق‌العاده آن را ببینید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Got Something To Say: